Cytaty
Teksty o zemście (10 cytatów)

1

Jaką funkcję spełnia zemsta? Strach przed zemstą, przed jej nieuchronnością i grozą, powinien powstrzymać każdego z nas przed popełnieniem czynu niegodnego i szkodzącego innemu. Powinien być hamulcem, głosem opamiętania. Jeżeli jednak okaże się on nieskuteczny i ktoś popełni czyn krzywdzący innych, jego sprawca uruchomi łańcuch zemsty, mogący ciągnąć się przez pokolenia, ba, przez wieki.

1

Nie można mieć wszystkiego naraz: i zemścić się na świecie, i żyć dalej. A więc zemsta!

0

Zazdrość, którą w ciebie wycelowano, nie należy do ciebie i nie musisz się z nią identyfikować. Możesz na nią zareagować prawdziwymi uczuciami – cierpieniem i smutkiem, nie odwzajemniaj jednak ataku i nie szukaj zemsty.

Tematy
0

[...] możesz nabrać ochoty na zemstę. Ochota to nie grzech. Ale chęć jej realizacji byłaby straszliwą pomyłką.

Langoliery, Rozdział drugi
Tematy
0

Zawsze uważałem, że istnieje osiem motywów zbrodni. [...] Zazdrość, zemsta, zysk, pożądanie, podniecenie, odrzucenie i fanatyzm. [...] Ósmy jest chyba najtrudniejszy [...]. Gdy zabójstwo zostaje popełnione, żeby ukryć inne przestępstwo.

Rozdział 70, strona 326
Tematy
0

Po cóż nam wyobraźnia jak nie po to, by odgrywać, powtarzać i hołubić w sobie krwawe możliwości? Zemstę można wyegzekwować po stokroć w ciągu jednej bezsennej nocy.

Czternaście, strona 165
Tematy
0

Zna pan tę bajkę, na której wychowują się dzieci? O tym, jak pewien hinduski krawiec wbił igłę czy coś takiego w kieł słonia. Nie, nie w kieł, w trąbę oczywiście, wbił ją słoniowi w trąbę. A kiedy słoń spotkał krawca następnym razem, miał trąbę pełną wody i wylał całą na krawca, choć nie widział go od kilku lat. Nie zapomniał. Pamiętał. O to właśnie chodzi. Słonie nie zapominają.

Tematy
0

Zemsta - ślepa, sterylna, w czystej formie i godna pogardy.

0

Jest jakiś ponury fatalizm w mechanizmie zemsty. Jest coś nieuchronnego i nieodwracalnego. Bo nagle spotyka cię nieszczęście i nie możesz dociec - dlaczego? Co się takiego stało? A to po prostu dosięgła cię zemsta za zbrodnie twojego żyjącego dziesięć pokoleń temu praojca, o którego istnieniu nawet nie myślałeś.

0

Niedobrane pary uważałem zawsze za najgorszych mściwców; całemu światu każą odpłacać, że nie chodzą już pojedynczo.

Tematy

Cytaty o zemście
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.