Cytaty
Teksty o zazdrości (21 cytatów)

1

Ach, pozazdrościć prostaczkom, którzy umieją kochać samych siebie i nienawidzić swych wrogów, pozazdrościć patriotom, którzy nigdy nie musieli zwątpić w siebie, bo nigdy nie ponosili najmniejszej winy za nędzę i nieszczęścia swego kraju, bo winni byli naturalnie Francuzi, Rosjanie albo Żydzi, wszystko jedno kto, w każdym razie zawsze kto inny, „wróg”!

Tematy
0

Zazdrość, którą w ciebie wycelowano, nie należy do ciebie i nie musisz się z nią identyfikować. Możesz na nią zareagować prawdziwymi uczuciami – cierpieniem i smutkiem, nie odwzajemniaj jednak ataku i nie szukaj zemsty.

Tematy
0

Zawsze uważałem, że istnieje osiem motywów zbrodni. [...] Zazdrość, zemsta, zysk, pożądanie, podniecenie, odrzucenie i fanatyzm. [...] Ósmy jest chyba najtrudniejszy [...]. Gdy zabójstwo zostaje popełnione, żeby ukryć inne przestępstwo.

Rozdział 70, strona 326
Tematy
0

[...] ciągle powtarzał, że zazdrości robotnikom tego, że o szesnastej idą do domu i nie myślą więcej o pracy.

Rozdział 8, strona 101
Tematy
0

[...] kobieta rozumna a kobieta zazdrosna - to dwie różne rzeczy i w tym cała bieda.

Tematy
0

[...] wielkie, pierwotne i odwieczne namiętności ludzkie nie potrzebują powodu ani pretekstu: zazdrość była produktem ubocznym miłości [...], jak perfumy w przypadku smoły.

Tematy
0

Ludzie dzielą się na tych, co im się zazdrości i co oni zazdroszczą.

Tematy
0

Jedyne, czego mężczyznom zazdroszczę, to - wbrew temu co głosił Freud - nie penisa, ale zdolności do zasypiania wszędzie, w każdych warunkach i na czas dowolny.

Lekko pan nie ma, strona 213
Tematy
0

Póki człowiek zazdrości sukcesów drugiemu, choćby nawet bogu, póty jest tylko nędznym niewolnikiem jak wszyscy.

Tematy
0

Gdy dobrze się przypatrzeć ludziom, nie ma nikogo, komu można by naprawdę zazdrościć. Jaki z tego wniosek?

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o zazdrości
Opis tematu

Chorobliwa zazdrość wiąże się z brakiem zaufania, chęcią kontroli i nadzorowania drugiej osoby oraz agresją.

W chrześcijaństwie jest jednym z siedmiu grzechów głównych. Jedna z ważniejszych odmian zazdrości. Jej najbardziej skrajną formą jest zazdrość urojona, w psychopatologii nazywana zespołem Otella.

Przejawia się ona np. podejrzewaniem partnera o notoryczne zdrady, sprawdzaniem partnera i kontrolowaniem jego działań. Może powodować stany depresyjne.