Cytaty
Teksty o zapominaniu (23 cytaty)

5

Pod co najmniej jednym względem nasze życie naprawdę jest jak film. Główną obsadę tworzą rodzina i przyjaciele. Role drugoplanowe grają sąsiedzi, współpracownicy, [...]. Są też aktorzy epizodyczni [...]. Do tego dochodzą tysiące statystów – ludzie, którzy przemykają przez świat każdego z nas jak woda przez sito, raz zobaczeni i zapomniani.

I: Piąta osoba dramatu – Góra Czaszki – Jezioro Spokoju, strona 9
Tematy
2

Żaden akt nie ginie, nie ma u sądu zapomnienia.

Tematy
0

„Z kobietami trzeba załatwiać sprawy jak najszybciej, żeby łatwiej było zapomnieć”.

I. Mathieu, Rozdział 1
Tematy
0

Wiem już, jak wiele rzeczy zapomina się w tej samej chwili, kiedy się dzieją. Większość.

Siedemnaście, strona 198
Tematy
0

W procesie uczenia się jest miejsce nie tylko na słuchanie i przyswajanie, lecz także na zapominanie i ponowne odnajdywanie w pamięci.

Tematy
0

Było tak, jakby ogromna łąka wydzielała łagodny, odurzający narkotyk, zwany zapomnieniem.

0

Są ludzie wybuchowi, reagujący natychmiast na każdą doznaną zniewagę, ale też szybko o niej zapominający. Taki choć na razie gwizdnie swego krzywdziciela w ucho, za chwilę gotów go serdecznie ucałować i zaprosić na jedną większą wódkę.

Dramat w tunelu
Tematy
0

Jeśli chcesz od razu o czymś zapomnieć, zanotuj sobie, że to trzeba pamiętać.

Tematy
0

Śmierć jest nazbyt pewna, zapomnijmy ją.

Tematy
0

I ciebie zapomną. Nie przez wojny Asyrii, upadek Niniwy i ogień z nieb - a przez ptaka, blask i organdynę i przez bańki mydlane, nad ogrodem mknące.

0

Jeden z [...] pacjentów z amnezją powiedział kiedyś, że czuje się tak, jakby zapomniał, w którym miejscu czytał książkę, z tym że jednocześnie książka również gdzieś zniknęła.

Tematy
0

Ludzie w coś wierzą, by o sobie zapomnieć. Kryją się w ideałach, szukają schronienia w idolach i zabijają czas tysiącami wierzeń. Najbardziej by ich przygnębiło, gdyby na tej kupie przyjemnych oszustw znaleźli się nagle twarzą w twarz z czystym istnieniem.

Część IV, Rozdział 51
Tematy
0

Odchodząc, zapominasz siebie. Idąc, jesteś kimś innym - będąc, już więcej nie jesteś.

Część I, Rozdział 9

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o zapominaniu
Opis tematu

Zapominanie doczekało się kilku teorii, które mają wyjaśnić jego naturę.

Zaznaczyć należy, że pod pojęciem zapominania kryje się kilka odmiennych procesów pamięciowych, które prowadzą do utraty możliwości wydobycia informacji. Jest tak z kilku powodów. Ludzka pamięć składa się z wielu systemów, które zapamiętują, przechowują i odtwarzają dane w odmienny sposób.

Oznacza to, że także utrata danych pamięciowych (zapominanie) przyjmuje odmienne formy w określonych systemach pamięciowych. Różne procesy neurologiczne są odpowiedzialne za przechowywanie danych przez mózg (zobacz przechowywanie informacji), w związku z tym utrata danych pamięciowych może mieć różne podłoże neurologiczne.