Cytaty
Teksty o zagadkach (12 cytatów)

8

Jest dla mnie zaiste zagadka, dlaczego ludzie traktują swą pracę tak piekielnie poważnie. Dla kogo? Dla siebie? Przecież wkrótce nas tu nie będzie. Dla rodziny? Dla potomności? Nie. Zatem zagadka pozostaje zagadką.

Tematy
2

W miarę upływu czasu spostrzegam, że ludzie, których rozumiem najmniej, to ci, których znam najlepiej. Moi przyjaciele są zagadkami.

Tematy
1

Artystą jest tylko ten, kto z rozwiązania potrafi uczynić zagadkę.

Tematy
0

Kryminał traktujący o zagadce morderstwa w zamkniętym pokoju jest najczystszą w świecie opowieścią o sztuce dedukcji [...].

Langoliery, Rozdział trzeci
Tematy
0

Ściana była zagadką, a ja nigdy nie zdobyłabym się na to, żeby umknąć przed nie rozwiązaną zagadką.

0

Nic tak nie pomaga w rozwiązywaniu zagadek, jak nocna przechadzka [...].

Jajo i oko
0

Całe życie jest zagadką, [...]. Od początku do końca. Nie ma sensu zastanawiać się, co to wszystko oznacza. Jak powiedział Yeats, życie jest długim przygotowywaniem na coś, co nigdy się nie zdarzy.

Tematy
0

[...] namiętność jest zawsze zagadką i nie daje się uzasadnić, i niestety to prawda, że życie nie chroni swych najpiękniejszych dzieci i że często najwspanialsi ludzie muszą kochać akurat to, co ich rujnuje.

Tematy
0

[...] niektóre z najlepszych pomysłów przyszły mu do głowy, kiedy siedział za kierownicą. W tym kryje się może wyjaśnienie zagadki, dlaczego tak często dostawał mandaty za przekroczenie prędkości.

Tematy
0

Wszystko w niewieście jest zagadką i wszystko w niewieście ma jedno rozwiązanie; zwie się ono: „brzemienność”.

Tematy
0

Odwieczną zagadką świata jest jego zrozumiałość. [...] Fakt, że jest on zrozumiały, stanowi wręcz cud.

Tematy
0

[...] podczas gdy każdy z osobna człowiek stanowi zagadkę nie do rozwiązania, to w skupisku staje się matematycznym pewnikiem.

Cytaty o zagadkach
Opis tematu

Zagadka literacka (enigmat) jest to utwór przeważnie wierszowany, składający się z części pytajnej i odpowiedzi.

Część pytajna zawiera pośredni opis pewnego przedmiotu, często peryfrastyczny. Zadaniem odpowiadającego jest wskazanie na podstawie tego opisu, o jaki przedmiot chodzi. Stopień trudności zagadki zależy od stopnia pośredniości i peryfrastyczności opisu, ale nie tylko - wiele zagadek prócz elementów mających naprowadzić na odpowiedź pytającego, zawiera także elementy mające zbić go z tropu.

Zagadki pełnią funkcję dydaktyczną i rozrywkową. Pierwotnie związane z mitem i liturgią, stały się następnie rodzajem zabawy towarzyskiej, obecnie przynależą przede wszystkim do folkloru dziecięcego.