Cytaty
Teksty o wolności (99 cytatów)

4

[...] wolność wtedy tylko istnieje, kiedy się z niej korzysta.

3

Wolność to nic więcej, niż szansa na bycie lepszym.

Tematy
2

Zapewne jest bezpieczniej, gdy prawo grzeszy raczej nadmiarem, niż niedostatkiem wolności, pozostawionej do uznania obywateli, ale i ta reguła nie może być uznana bez ograniczeń.

2

Wszędzie szukali ludzie „wolności” oraz „szczęścia” gdzieś poza sobą, wyłącznie ze strachu, że przypomną im o własnej odpowiedzialności, o własnej ich drodze.

Rozdział siódmy, Pani Ewa
Tematy
1

Wolność stanowi jedynie część historii i tylko połowę prawdy. Wolność to nic innego, jak negatywny aspekt zjawiska, którego pozytywnym aspektem jest odpowiedzialność. Wolności grozi wręcz degeneracja w zwykłą arbitralność, o ile nie będzie przeżywana w kategoriach odpowiedzialności.

Część druga: Podstawy logoterapii, Krytyka pandeterminizmu, strona 195
Tematy
1

Prawie wszyscy ludzie żyją w niewoli z tego powodu, że nie umieją wymówić sylaby nie. Umieć wypowiedzieć ta słowo i umieć żyć samemu - to dwa jedyne sposoby zachowania swojej wolności i odrębności.

Tematy
1

Nikt nie jest wolny od błędu, począwszy ode mnie samego.

Tematy
1

Tak wielka jest twa wolność, jak wielkie twe opanowanie.

1

[...] trzeba uwolnić się od samej wolności, strącić ją do poziomu przesądu lub pretekstu po to, byśmy nie musieli już czcić jej jak bożka...

Tematy
1

Kloszard, którego cenię za jego przywary i nierównowagę, który od lat sypia pod chmurką, powiedział mi kiedyś: „Jestem wolny w najostatniejszym stopniu”.

1

Gdybym tylko mógł przekazać Ci choć cząstkę własnego szczęścia, abyś już na zawsze była wolna od smutku i melancholii.

Tematy
0

Zamiast być championami na rzecz wolności i demokracji, toczymy nieuzasadnione i głęboko niesprawiedliwe wojny, czyniące znacznie więcej złego.

Tematy
0

Palenie papierosów stało się jedynym obszarem prawdziwej wolności w moim życiu. Jest czynnością, której się w pełni oddaję całym moim istnieniem. To mój jedyny projekt.

Część druga, Rozdział 1, strona 65
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o wolności
Opis tematu

Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia (więzienie, niewolnictwo, praca przymusowa, porwanie), brak ograniczeń ze strony władz (wolność słowa, wolność zgromadzeń) i innych jednostek (szef, bank, szkoła, rodzina), a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych.

Politycznie pojmowaną wolność dzieli się często na wolność od i wolność do. Wolność od (wolność negatywna) oznacza brak przymusu (wolność od prześladowań, wolność od strachu, wolność od głodu), wolność do (czy też prawo do; wolność pozytywna) natomiast rzeczywistą możliwość podejmowania wyborów. Do tradycyjnych wolności politycznych należą.

wolność zgromadzeń. wolność słowa.