28 cytatów

Cytaty
Teksty o woli

Wszyscy mi mówią, Janek przestań pić i rzuć palenie. Basica straszy, że jak nie przestanę, to odejdzie, lekarz straszy, jak nie przestanę, to szybko zejdę. Wszyscy dookoła nic tylko straszą, a człowiek jak ma silną wolę to i tak zapali i się napije.

Tematy

Zmagałem się ze śmiercią. A jest to najmniej pasjonujący pojedynek, jaki można sobie wyobrazić. Odbywa się w nieuchwytnej szarości: nic pod nogami, nic wokoło, nie ma widzów, chrzęstu oręża, chwały, nie ma wielkiej woli zwycięstwa, wielkiego strachu przed porażką, tylko niezdrowa atmosfera letniego sceptycyzmu, z maleńką wiarą we własne prawa i mniejszą jeszcze w prawa przeciwnika.

I have wrestled with death. It is the most unexciting contest you can imagine. It takes place in an impalpable grayness, with nothing underfoot, with nothing around, without spectators, without clamor, without glory, without the great desire of victory, without the great fear of defeat, in a sickly atmosphere of tepid skepticism, without much belief in your own right, and still less in that of your adversary.

Ho lottato con la morte. È la contesa meno eccitante che immaginar si possa. Ha luogo in un grigiore impalpabile dove non s'ha più nulla sotto i piedi, nulla tutt'attorno; senza spettatori, senza clamori, senza glorie; senza un gran desiderio di vincere e senza gran paura della sconfitta, in un'atmosfera malaticcia di scetticismo tepido, senza una gran fede nel proprio diritto, e ancor meno in quello dell'avversario.

Tematy

Człowiek nie ustępowałby aniołom i nie podlegałby wcale śmierci, gdyby nie słabość wątłej jego woli.

Tematy

[...] zabijając umysł, zabijamy wolę zabicia umysłu.

Tematy

Zbieg okoliczności i szczęśliwy traf to słowa, którymi ludzie małej wiary opisują bożą wolę, [...].

Stephen King Stephen King Charles Jacobs Przebudzenie
Strona 52 II: Trzy lata - Głos Conrada - Cud
Tematy

Jeśli masz wyraźną wolę, a brak ci tylko mocy, w oczach Boga dokonałeś wszystkiego.

Tematy

[...] nie można pozwalać innym narzucać nam swej woli, bo wtedy nie warto żyć.

Dostrzegł ów błysk w jego oczach, błysk wolnej woli. Uważał za jedną z wielkich tajemnic życia, że człowiek robi to, na co ma ochotę, nie bacząc na koszty. Wielcy ludzie sprzymierzali się z aniołami za straszliwą dla siebie cenę. Nikczemnicy folgowali swojej najmniejszej zachciance dla drobnych satysfakcji, godząc się na śmierć w ogniu piekielnym.

Słaba pamięć jest dowodem jeszcze słabszej woli.

Tematy

[...] to, czego przy całej naszej woli i wysiłku nie możemy osiągnąć, czasami nieoczekiwanie przychodzi samo [...].

Każdy ma jakieś „zadanie”, nikt jednak nie może sam go dla siebie wybrać, opisać, i wypełniać według własnej woli. [...] Żaden, żaden, żaden obowiązek nie istniał dla ludzi przebudzonych, prócz tego jednego: szukać samego siebie, w sobie się umocnić, po omacku szukać własnej drogi naprzód, niezależnie od tego, dokąd ona wiedzie.

Hermann Hesse Hermann Hesse Emil Sinclair Demian
Rozdział szósty, Walka Jakuba
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o woli
Opis tematu

wolna wola – pojęcie filozoficzne i teologiczne.

wola – osada założona na surowym korzeniu z zastosowaniem dla jej nowych mieszkańców ulgi na zagospodarowanie. części miast. dzielnice Krakowa.

Wola Justowska. Wola Rusiecka.