Cytaty
Teksty o wiedzy (103 cytaty)

20

[...] dobrze jest wiedzieć, że kłamstwo często szkodzi innym, ale jeszcze częściej szkodzi kłamcy, bo go wewnętrznie pustoszy.

Tematy
6

[...] należę do ludzi, którzy wierzą, że wiedza jest zawsze lepsza, bezpieczniejsza na dłuższą metę niż ignorancja, niezależnie od tego, jak niemiłe mogą okazać się fakty.

Langoliery, Rozdział piąty
Tematy
5

Wiedzy nabywa się czytając książki, lecz wiedzę najpotrzebniejszą - znajomość świata - zdobywa się czytając w żywych ludziach i studiując wszystkie ich wydania.

Tematy
2

Nie wpajajcie [dzieciom] martwej wiedzy, ale dawajcie pewien styl myślenia, który pozwoli ująć istotę rzeczy.

Tematy
1

Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje.

Tematy
1

W początkowej fazie dochodzenia wyobraźnia mogła okazać się ważniejsza od wiedzy, ponieważ pozwala dostrzec nowe tropy.

Rozdział 70, strona 326
Tematy
1

Wiedzieć [wiele o kobietach] to nikt nie wie, ani Freud, ani one same, ale to jest jak elektryczność, nie trzeba wiedzieć, jak działa, żeby cię kopnęło.

Trzymać fason, 1953, Rozdział 11
Tematy
1

Lepiej nie wiedzieć nic, niż wiele wiedzieć połowicznie! Lepiej być głupcem na własną rękę, niż mędrcem według cudzego widzimisię!

Tematy
0

Myślę, że najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedziałem jest to, że zawsze można się nauczyć czegoś więcej.

Tematy
0

I kiedy widzę przechodzącego kota, myślę sobie: ten wiele wie o człowieku.

Tematy
0

[...] myślenie polega właśnie [...] na dociekaniu przyczyn i jedynie w ten sposób wrażenia stają się wiedzą i nie giną, ale nabierają wagi i poczynają emanować tym, co się w nich zawiera.

Część pierwsza, Przebudzenie, strona 46
Tematy
0

[...] największym wrogiem [...] wiedzy jest wola wiedzy, [...] najgorsze, co możemy zrobić, aby ją posiąść, to uczyć się.

Część pierwsza, U samanów, strona 26
Tematy
0

Lasy były nieprzeniknione, niczym maska, jak zatrzaśnięta ciężka brama więzienia: patrzyły z wyrazem sekretnej wiedzy, cierpliwego oczekiwania, nieprzystępnej ciszy.

Część III, strona 76
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o wiedzy
Opis tematu

Klasyczną definicję wiedzy podał Platon w dialogu Teajtet, gdzie Sokrates w rozmowie z Teajtetem dochodzi do wniosku, że wiedza to prawdziwe, uzasadnione przekonanie.

Wyróżnia się w tym ujęciu następujące trzy elementy wiedzy. przekonania, sądy w sensie logicznym. uzasadnienie, przekonanie jest uzasadnione.

prawdziwość, przekonanie jest prawdziwe. Arystoteles wprowadza podział na wiedzę teoretyczną i praktyczną[potrzebny przypis].