Cytaty
Teksty o tragedii (15 cytatów)

7

Udaję radość, której we mnie nie ma, ukrywam smutek, żeby nie martwić tych, którzy mnie kochają i troszczą się o mnie. Niedawno myślałam o samobójstwie. Nocą, przed zaśnięciem, odbywam ze sobą długie rozmowy, staram się odegnać złe myśli, bo byłaby to niewdzięczność wobec wszystkich, ucieczka, jeszcze jedna tragedia na tym i tak już pełnym nieszczęść świecie.

Tematy
3

Największym z sekretów wojny, duchem jej tragedii, było prawo jednego człowieka do posyłania innego człowieka na śmierć.

Tematy
1

Często farsę rzeczywistości można oddać na scenie jedynie tragedią.

Tematy
0

[...] nawet bezbronna ofiara beznadziejnej sytuacji, stojąca w obliczu losu, którego nie sposób zmienić, może wznieść się poand siebie, przerosnąć siebie i tym samym stać się innym człowiekiem. Ktoś taki może przemienić osobistą tragedię w triumf.

Postscriptum 1984, Obrona tragicznego optymizmu, strona 212
Tematy
0

Tylko pielęgnując pamięć o przeszłości możemy zagwarantować sobie bezpieczne schronienie przed powielaniem tragicznych doświadczeń, które stały się udziałem naszych przodków.

Tematy
0

[...] dla młodych tragedie, które się nie wydarzyły, to tylko sen.
Wspomnienia: one są rzeczywistością.

Pocałunki w lunaparku, Rozdział 42
Tematy
0

Śmierć nie jest tragedią dla tego, kto umiera. Tragedią jest, jeśli ktoś zmarnuje życie jeszcze przed śmiercią.

Tematy
0

Prawdziwa tragedia zbliża ludzi, tak jak wspólna walka na wojnie, kiedy każdy jest ze śmiercią za pan brat.

Tematy
0

Śmierć jednostki to tragedia - milion zabitych to tylko statystyka.

Tematy
0

Do dziś nie opracowałam testu, który by mi pozwolił sprawdzić, co mnie czeka. Zanim oczywiście wdepnę w uzależnienie od niego. Które oczywiście kończy się tragicznie, bo moja miłość ma go uleczyć. Nie ulecza, a ja liżę rany w samotności.

Tematy
0

Życie jest komedią dla tych, którzy myślą i tragedią dla tych, co czują.

Tematy
0

Akt pierwszy tragedii ludzkiej - narodziny dziecka.

Tematy
0

Tragedią starości nie jest to, że człowiek się starzeje, lecz to, że pozostaje młodym.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o tragedii
Opis tematu

Źródłem tragedii greckiej są obrzędy religijne na cześć Dionizosa, a być może w jakimś stopniu także misteria eleuzyjskie lub misteria orfickie.

Geneza tragedii greckiej jest przedmiotem wieloletniej kontrowersji naukowej, obejmującej szeroką gamę sprzecznych stanowisk. Według przekazu Arystotelesa tragedia stanowi przekształcony dytyramb, utwór liryczny (należący do liryki chóralnej) związany z kultem Dionizosa. Tragedie greckie powstawały od VI w. p.n.e. do okresu rzymskiego.

Zachowana w Księdze Suda i przekazie Diaconusa Ioannesa tradycja przypisywana Solonowi mówi, że pierwszym twórcą tragedii był, mający żyć w Koryncie za tyranii Periandra, legendarny poeta Arion. Wiadomo, że pierwszą tragedię ateńską za panowania Pizystrata w 534 p.n.e. wystawił Tespis.