Cytaty
Teksty o teraźniejszości (26 cytatów)

2

Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem.

Tematy
1

[...] rzeka jest naraz wszędzie, u źródła i u ujścia, przy wodospadzie, przy przeprawie, i tam, gdzie toczy się wartki nurt, w morzu, w górach, w jeziorze, jest wszędzie naraz i istnieje dla niej tylko chwila obecna, nie ma cieni przeszłości, nie ma cieni przyszłości, prawda?

Część druga, Przewoźnik, strona 124
Tematy
1

Rzeczy istnieją dla [psa] tak długo, jak długo wydzielają zapach, który może wdychać. Podczas gdy możemy stać w jednym miejscu i chłonąć świat wzrokiem, psy muszą się poruszać, aby nim nasiąknąć. Nic dziwnego, że wydają nam się roztargnione: ich teraźniejszość jest w bezustannym ruchu.

Wewnątrz psa, Przelotne i zmienne...
Tematy
0

Nie mogę niczego cofnąć, zatrzymać ani przyśpieszyć, jestem więźniem pieprzonej teraźniejszości.

Anita, 25 maja 2015, strona 69
Tematy
0

W AA mówią, że są ludzie, którzy jedną nogą tkwią w przyszłości, a drugą w przeszłości i dlatego obszczywają swoje teraźniejsze życie.

Policjant biblioteczny, Rozdział jedenasty – Opowieść Dave'a
Tematy
0

Sensowne działanie nie zastanawia się najpierw nad przyszłością, lecz jest uszczęśliwiającą teraźniejszością, spełnieniem siebie; satysfakcja nie jest umiejscowiona poza działaniem, lecz w nim samym.

Tematy
0

Przodkowie i potomkowie są ważni. Przeszłość i przyszłość. Bez przeszłości i przyszłości wszystko jest teraźniejszością, a ona jest ulotna.

4. Stróż, strona 56
Tematy
0

Oto czym jest aresztowanie: to blask oślepiający i cios, które sprawiają, że teraźniejszość nagle staje się przeszłością, zaś to, co niemożliwe, zaczyna być pełnoprawną codziennością.

Tematy
0

Powinniśmy przestać rozmyślać o przeszłości i zacząć cieszyć się teraźniejszością.

Tematy
0

Dla dzieci dzieciństwo nigdy się nie kończy. Pozostaje teraźniejszością. Wszystko dzieje się w czasie teraźniejszym. [...] gdy mówią: „Kiedy dorosnę...”, zawsze jest w tym odcień niedowierzania — jakże mogliby być kimś innym, niż są?

Rozdział 2, strona 40
Tematy
0

Kto chce zatroszczyć się o przyszłość, ten przeszłość z pokorą, teraźniejszość zaś z nieufnością przyjmować musi.

Tematy
0

Niestety, przyszłość nigdy nie przychodzi - zawsze jest teraźniejszość.

Tematy
0

Tylko głupiec myśląc o przyszłości zapomina o teraźniejszości.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o teraźniejszości
Opis tematu

W filozofii istnieje pozycja zwana prezentyzmem, według której teraźniejszość jest jedynym z trzech wymienionych stanów (przeszłość, przyszłość, teraźniejszość), który rzeczywiście istnieje.

Terminy, które stosuje się do mówienia o pozostałych stanach, są konwencjami i nie należy z nich wyciągać konsekwencji ontologicznych. W sztuce, według Bohrera, wyobraźnia estetyczna człowieka doświadcza momentów intensywnych emocjonalnie w stanie absolutnej teraźniejszości, która może być wyłącznie wyczekiwana lub wspominana po tym, gdy miała miejsce. Doświadczenia te właściwe są modernizmowi i odpowiadają ciągłemu poczuciu utraty teraźniejszości.

Karl Heinz Bohrer, Absolutna teraźniejszość, Oficyna Naukowa, 2003 (Das absolute Präsens. Die Semantik ästhetischer Zeit, 1994).