487 cytatów

Cytaty
Teksty o śmierci

Wszyscy pytają, jaki jest sens życia, a nikt nie pyta, jaki jest sens śmierci.

Jo Nesbø Jo Nesbø Trzeci klucz
Strona 5 Część pierwsza 1. Plan
Tematy

Brak poczucia, że jest komuś potrzebny, oznacza dla mężczyzny powolną śmierć.

Tematy

Pamięć jest jak szkło, [...]. Ci, którzy odeszli, wciąż są widoczni, całkiem z bliska. Ale nie możemy się nawzajem dosięgnąć. Śmierć jest niema. Zabrania rozmowy, dopuszcza wyłącznie ciszę.

Tematy

Największym z sekretów wojny, duchem jej tragedii, było prawo jednego człowieka do posyłania innego człowieka na śmierć.

Tematy

[...] śmierć naszych bliskich ma czasem głęboki sens. Może to nauczka dla żywych, żeby się nie trzymali życia aż tak kurczowo i za wszelką cenę.

Tematy

Śmierć jest przecinkiem w zdaniu twego życia.

Tematy

Wśród moich ludzi widziałem także dzieci zagrożone śmiercią [...]. Bo zdarza się, że Bóg, podobny do żniwiarza, ścina kwiaty wmieszane w jęczmień.

Tematy

Życie jest warsztatem hierarchii. Tylko śmierć jest demokratą.

Tematy

Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać.

Tematy

Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia.

Tematy

Mówi się często, że starość to utrata godności, zaś śmierć to jej odzyskanie - być może, lecz pod warunkiem, że ktoś przejdzie obok w momencie śmierci i ułoży ciało w pozycji godnej; śmierć bowiem ma to do siebie, że lubi uderzać w chwilach, kiedy się jej najmniej oczekuje.

Tematy

Taki jest jednak zawsze pierwszy odruch beznadziejności: wiara, że w samotności cierpienie zahartuje się i wysublimuje jak w ogniu oczyszczającym. Mało ludzi potrafi naprawdę znieść samotność, ale wielu marzy o niej jak o ostatniej ucieczce. Podobnie jak myśl o samobójstwie, myśl o samotności bywa najczęściej jedyną formą protestu, na jaką nas stać, gdy wszystko zawiodło, a śmierć ma w sobie jeszcze ciągle więcej grozy niż uroku.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o śmierci
Opis tematu

Śmierć człowieka jest powszechnie uznawana za smutną i nieprzyjemną okoliczność, przede wszystkim dla ludzi, czego przyczyną jest zazwyczaj zerwanie więzi towarzyskiej i rodzinnej ze zmarłym lub uczucie skierowane do niej.

Wspólnym elementem większości wierzeń ludów świata jest życie pozagrobowe, które w zależności od popełnionych przez człowieka czynów może być dla niego nagrodą lub sądem oraz karą. Poza śmiercią całego organizmu można także wyróżnić śmierć. poszczególnych organów (np. kory mózgu, serca, nerek, wątroby),.

komórek. Opieka nad umierającym pacjentem, zapewnienie równowagi pomiędzy funkcjami leczniczymi i opiekuńczymi stanowi trudne wyzwanie dla lekarzy i rodziny.