137 cytatów

Cytaty
Teksty o słowach (137 cytatów)

13

Bo słowa to wielka łaska. Cóż ma tak naprawdę człowiek prócz słów dane?

I tak nas wszystkich czeka kiedyś wieczne milczenie, to się jeszcze namilczymy. Może przyjdzie nam ściany z bólu drapać za najmarniejszym słowem. I każdego słowa nie wypowiedzianego na tym świecie do siebie będziemy jak grzechów żałować. Tylko, że będzie za późno. A ileż takich słów nie wypowiedzianych zostaje w każdym człowieku i umiera razem z nim, i gnije z nim, i ani mu potem w cierpieniu nie służy, ani w pamięci.

To po co jeszcze sami sobie zadajemy milczenie?

Tematy
4

Człowiek nie potrafi wyrazić miłości i pokory bez słów, w sposób tak prosty, jak robi to pies, gdy z opuszczonymi uszami, zwisającymi wargami, przygiętym ciałem i merdającym ogonem wita swojego ukochanego pana.

Tematy
3

Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa lecz pracą i własnym wysiłkiem.

Tematy
2

Cały sens robienia zdjęć jest taki, że nie trzeba rzeczy wyjaśniać słowami.

Tematy
2

Oto przeciwieństwo każdej prawdy jest równie prawdziwe! Prawdę można przecież wypowiedzieć i ubrać w słowa tylko wtedy, gdy jest to prawda jednostronna. Wszystko, co ma postać myśli i daje się wyrazić słowami, jest jednostronne, jest połowiczne, brakuje mu całości, dopełnienia, jedności. [...] Ale sam świat, to, co jest wokół nas i w nas w środku, nigdy nie jest jednostronne.

Część druga, Gowinda, strona 162
Tematy
2

Nie ma słów ani gestów równie wiarygodnych jak psie podanie łapy. Nie ma równie godnych zaufania poglądów, jak te wyrażane przez psa, co pragnie, by zostało zrobione wszystko, co mu rozkażę. Gdy zaś coś się nie uda, smutno ogonem macha, obca mu obłuda.

Tematy
1

Muszę z całą szczerością przyznać, że dla mnie Bóg był zawsze absolutną tajemnicą. Nie wiem, czym Bóg jest i nikt tego nie wie. Mamy przeczucia, przypuszczenia, podejmujemy nieudolne i nieadekwatne próby przyobleczenia tajemnicy w szaty słów. Ale nie dysponujemy żadnymi pojęciami, żadnymi stwierdzeniami, które by były w stanie tego dokonać.

Tematy
1

Słowa, którymi z małostkowości czy z ignorancji zatruwa się serce własnego dziecka, zostają na zawsze w pamięci i prędzej czy później spopielają mu duszę.

Miasto cieni, 1954, Rozdział 20
Tematy
1

Marzę o języku, którego słowa, niczym pięści, gruchotałyby szczęki.

Tematy
1

Niech słowo 'kocham' jeszcze raz z ust twych usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę;

Księga VIII, Zajazd, wersy: 470, 471
0

Pozwól się [...] ostrzec [...] przed gąszczem poglądów i przed sporami o słowa. Poglądy nie mają wagi, mogą być piękne albo brzydkie, roztropne albo głupie, każdy może je uznawać albo odrzucać.

Część pierwsza, Gautama, strona 42
Tematy
0

Gdyby należało podsumować stan współczesnego umysłu jednym słowem, byłoby nim właśnie to, które wybrałem: gorycz.

Część trzecia, Rozdział 5. Wenus i Mars, strona 158
Tematy
0

[...] w związku chodziło o to, by nie trzeba było ważyć słów i kontrolować myśli. Liczyła się pewność, że druga strona widzi we wszystkim dobre intencje i odczytuje wszystko „na plus”.

Rozdział 50, strona 241
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o słowach
Opis tematu

Słowo, jako zespół dźwięków będący symbolicznym oznaczeniem pojęcia, to znak języka.

Wiele słów składa się na mowę. Ta sama sekwencja dźwięków może mieć różne znaczenie w różnych językach i odwrotnie, to samo pojęcie określa się w różnych językach różnymi sekwencjami dźwięków. W jednym języku ta sama sekwencja dźwięków może określać różne pojęcia (homofony), czasami dopiero z kontekstu można zrozumieć, czy mówiący powiedział jedno, czy dwa lub więcej słów.

skrótowiec. język.