Cytaty
Teksty o słońcu

Wiesz... gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca...

Tematy

Ówczesny naczelny wezwał mnie do siebie i poprosił, żebym dostosował się do nowych tendencji. Z uroczystą powagą, jakby właśnie przed chwilą sam na to wpadł, oświadczył: Świat idzie do przodu. Tak, odpowiedziałem, do przodu, ale nieustannie kręcąc się wokół Słońca.

Tematy

W słońcu ludzie wyglądają tak, jakby zasługiwali na to, aby żyć. W deszczu zaś wyglądają, jakby to, co najgorsze mieli jeszcze przed sobą.

Tematy

To fakt. A fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem.

Факт - самая упрямая в мире вещь.

Tematy

Istnieje opinia, że im bardziej jedzie się na południe [Europy], tym mniejszy jest rygor i porządek działania, które jakby topiły się w [...] słońcu.

Tematy

Podróżnikowi w dużej mierze chodzi o dziwienie się. To jedna z najczystszych form radości, jakie potrafię sobie wyobrazić. Lubię to uczucie. Często się dziwię. Ba, wlasciwie wszędzie: kiedy podróżuje, kiedy czytam, kiedy spotykam ludzi, kiedy siedzę i pisze, albo z bijącym sercem oglądam wschód słońca.

Tematy

Zanim wzeszło słońce, zrozumiałam, że to, czego staram się dociec, jest prawdą znaną mi od dawna. Że odwaga jest wyrazem wytrwałości. Że tchórz zawsze najpierw zdradza siebie. A gdy to uczyni kolejne zdrady przychodzą mu z łatwością.

Tematy

Doświadczenie jest jak gwiazda polarna; toruje człowiekowi drogę, dopiero po zachodzie słońca, a rozjaśnia się, kiedy mu pora już udać się na spoczynek.

Tematy

Czuł, że nie ma takiego słońca, które zdałoby rozświetlić ciemności ogarniające jego serce.

Tematy

To, co dla jednego jest pożywieniem, jest trucizną dla drugiego. Słońce, które orłowi pozwala widzieć, oślepia sowę.

Tematy

Byłby także i słońce zrobił, lecz tylko po to, aby jego samego oświecało.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o słońcu
Opis tematu

Słońce uformowało się około 4,567 mld lat temu na skutek kolapsu grawitacyjnego obszaru w dużym obłoku molekularnym.

Większość materii zgromadziła się w centrum, a reszta utworzyła orbitujący wokół niego, spłaszczony dysk, z którego ukształtowała się pozostała część Układu Słonecznego. Centralna część stawała się coraz gęstsza i gorętsza, aż w jej wnętrzu zainicjowana została synteza termojądrowa. Naukowcy sądzą, że niemal wszystkie gwiazdy powstają na skutek tego procesu.

Słońce jest typu widmowego G2V, czyli żółtych karłów ciągu głównego. Oznaczenie typu widmowego „G2” wiąże się z jego temperaturą efektywną równą 5778 K (5505 °C), a oznaczenie klasy widmowej „V” wskazuje, że Słońce, należy do ciągu głównego gwiazd i generuje energię w wyniku fuzji jądrowej, łącząc jądra wodoru w hel.