Cytaty
Teksty o rzeczywistości (53 cytaty)

3

Kiedy zaczniesz patrzeć na świat przez pryzmat ideologii, jesteś skończony. Żadna rzeczywistość nie wpasuje się w żadną ideologię. Życie jest bogatsze.

Tematy
2

Nie lubię roboty jak wszyscy, ale lubię to, co daje robota: możliwość odkrycia samego siebie. Swojej rzeczywistości – dla samego siebie, nie dla innych – czegoś, czego nikt inny nigdy się nie dowie.

Część I, strona 38

I don't like work — no man does — but I like what is in work — the chance to find yourself. Your own reality — for yourself, not for others — what no other man can ever know.

Não gosto de trabalhar - nenhum homem gosta -, mas gosto do que existe no trabalho - a oportunidade de encontrar-se a si própio. Sua própria realidade - para você mesmo, não para outros -, aquilo que nenhuma outra pessoa jamais poderia saber. eles podem apenas ver o resultado final, mas nunca dizer o que realmente significa.

Il lavoro non mi piace – non piace a nessuno – ma mi piace quello che c'è nel lavoro: la possibilità di trovare se stessi. La propria realtà – per se stesso, non per gli altri – ciò che nessun altro potrà mai conoscere.

Tematy
1

[...] stawanie twarzą w twarz z rzeczywistością nie poprawia nastroju.

8. Nadmorska przygoda, strona 144
Tematy
1

Często farsę rzeczywistości można oddać na scenie jedynie tragedią.

Tematy
1

Pan przecież wie, gdzie jest ukryty ten inny świat, którego pan szuka, i wie pan, że jest to świat pańskiej własnej duszy. Tylko w pańskim wnętrzu żyje ta inna rzeczywistość, za którą pan tęskni. Nie mogę panu dać niczego, co by nie istniało już w panu, nie mogę panu otworzyć innej galerii obrazów prócz galerii pańskiej duszy. Nie mogę panu dać niczego prócz sposobności, bodźca i klucza. Pomagam panu ujawnić jego własny świat, to wszystko.

Tematy
1

Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen.

Rozdział VII, strona 162
Tematy
1

Sny rodzą rzeczywistość.

Tematy
0

Rzeczywistość jest silniejsza niż wspomnienia.

Adam, 3 kwietnia 2015, strona 22
Tematy
0

Kino jest wynalazkiem dla samotnych ludzi, którzy pragną uciec od swojej smutnej rzeczywistości. Natomiast dla mnie to strata czasu. Nie lubię patrzeć, jak inni za pieniądze udają, że żyją. Siedząc w kinie albo przed telewizorem, mam wrażenie, że ucieka mi moje własne życie, które może być przecież ciekawsze niż to widziane na ekranie.

Tematy
0

Picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości.

Tematy
0

Jeśli istnieje poczucie rzeczywistości, musi istnieć również poczucie ewentualności.

Tematy
0

Wszystkie domy próbowały tam wyglądać na nieco droższe, niż były w rzeczywistości, przez co w końcu wszystkie wyglądały właściwie tak samo.

Część 3 Piotruś i wilk, Rozdział 12
Tematy
0

[...] dla młodych tragedie, które się nie wydarzyły, to tylko sen.
Wspomnienia: one są rzeczywistością.

Pocałunki w lunaparku, Rozdział 42
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o rzeczywistości
Opis tematu

W zachodniej filozofii istnieje hierarchia poziomów pojęć rzeczywistości: od subiektywnej i fenomenologicznej przez obiektywną opisywaną za pomocą faktów aż do matematycznych modeli rzeczywistości wyrażanych za pomocą równań i aksjomatów.

Inne podejście do rzeczywistości występuje we wschodnich filozofiach, takich jak hinduizm i buddyzm. Rzeczywistość opisywana jest za pomocą pojęć, takich jak np. dharma, paramattha dhamma, samsara i maja. W szerszym i podmiotowym sensie, prywatne doświadczenia, ciekawość i selektywność obserwacji wpływają na osobistą interpretacje zdarzeń i kształtują rzeczywistość dostępną dla danej osoby. Ta rzeczywistość może pokrywać się w dużym stopniu z rzeczywistością innych, ale istnieją jej elementy unikalne dla tej osoby i niedostępne dla kogokolwiek innego.

Większość doświadczeń duchowych następuje na tym poziomie rzeczywistości. W sensie psychologicznym ta rzeczywistość jest definiowana przez to co dana osoba uważa za rzeczywistość.