18 cytatów

Cytaty
Teksty o pustce (18 cytatów)

20

[...] dobrze jest wiedzieć, że kłamstwo często szkodzi innym, ale jeszcze częściej szkodzi kłamcy, bo go wewnętrznie pustoszy.

Tematy
4

Próżnością nie zasłoni się wewnętrznej pustki.

Tematy
2

Jakżeż pozbawione sensu jest wszystko, co kiedykolwiek zostało napisane, uczynione, pomyślane, jeśli coś podobnego jest możliwe. Widocznie wszystko było skłamane i puste, jeśli kultura wielu tysięcy lat nie zdołała temu zapobiec, przelaniu tych strumieni krwi, istnieniu setek, tysięcy tych więzień udręki. Dopiero lazaret pokazuje, czym jest wojna.

Erst das Lazarett zeigt, was Krieg ist.

Tematy
2

Tylko w pochłaniającej wszystko pustce samotności, w ciemnościach zacierających kontury świata zewnętrznego można odczuć, że się jest sobą aż do granic zwątpienia [...].

Tematy
1

Nie ma prawdy poza wysiłkiem fizycznym i kontemplacją, wszystko inne jest przypadkowe, niepotrzebne, niezdrowe. Zdrowie to ćwiczenie i pustka, mięśnie i metydacja, w żadnym razie myśl.

Tematy
0

Jak bowiem długo tak naprawdę [...] trwa najwyższe miłosne uniesienie? Chwilkę, mgnienie oka, sekundę najwyżej. Sekunda ekstazy, a co potem? – popiół, jałowość, pustka.

Rozdział 2, strona 22
Tematy
0

[...] człowiek myśli [...], że wcześniej czy później coś się wydarzy. Poważny błąd. Życie może być doskonale krótkie i puste zarazem. Dni upływają monotonnie, nie zostawiając najmniejszego śladu ani wspomnienia.

Część pierwsza, Rozdział 12, strona 51
Tematy
0

[...] absolutna samotność, uczucie uniwersalnej pustki, przeczucie, że wasze istnienie zbliża się do jakiejś bolesnej i ostatecznej katastrofy, łączą się, by pogrążyć was w stanie prawdziwego cierpienia.
A jednak wciąż nie macie ochoty umierać.

Część pierwsza, Rozdział 3, strona 15
Tematy
0

Skąd mógłbym przypuszczać, że w ciele człowieka są aż takie urwiska? Przemierzałem pustkę.

Tematy
0

Należy stworzyć statki i żaglowce, poruszane niebieską bryzą. Wtedy nie zabraknie śmiałków, którym niestraszna pustka kosmosu.

Tematy
0

[...] ubodzy krewni słów prawdziwych - i ileż ich jest, tych maleńkich zaśmiecających słów, wypowiadanych szybko, na chwilę wypełniających pustkę.

Tematy
0

Istnieją płytkie i głębokie pustogłowia.

Tematy
0

Kobiety mają przynajmniej toalety. Ale czym mogą przykryć swą pustkę mężczyźni?

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o pustce
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.