15 cytatów

Cytaty
Teksty o ptakach (15 cytatów)

2

[...] nie żył na próżno ten, kto wiosną słuchał śpiewu ptaków, latem świerszczy, jesienią owadów, a zimą odgłosu padającego śniegu.

Rozdział 29
Tematy
0

Nie opłakuj zmarłych. Są jedynie klatkami, z których wyfrunęły ptaki.

Tematy
0

To, co dla jednego jest pożywieniem, jest trucizną dla drugiego. Słońce, które orłowi pozwala widzieć, oślepia sowę.

Tematy
0

Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.

Tematy
0

Mówię do ptaka:
muszę lecieć.

Ptak macha do mnie
instrukcją obsługi.

Do ptaka
0

Poeta jest jak ptak, ofiarowuje ludziom to, co ma - pieśń.

Rozdział VI, strona 120
Tematy
0

Powiadają, że nie uda ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś: samotnym, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi [...]. Sokół nie spłaca miłosnych ani moralnych długów.

Tematy
0

Dłoń, która jest zawsze otwarta lub zawsze zamknięta, to dłoń sparaliżowana. Ptak, który nie może otworzyć i złożyć skrzydeł, nigdy nie będzie fruwał.

Tematy
0

Ptak - gniazdo, pająk - sieć, człowiek - przyjaźń.

Tematy
0

„Ptak wykluwa się z jajka. Jajkiem jest świat. Kto chce się urodzić, musi świat zniszczyć. Ptak leci do Boga. A imię Boga Abraxas.”

Rozdział piąty, Ptak wykluwa się z jajka
Tematy
0

Poszukiwanie sposobu, aby przekształcić materię w energię przypomina strzelanie po ciemku do ptaków w okolicy, gdzie jest ich tylko kilka.

Tematy
0

Nie można oduczyć kota łowienia ptaków.

Tematy
0

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
Czy ten, co mówić o tym nie pozwala?

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o ptakach
Opis tematu

Charakterystyczne dla ptaków nowoczesnych (Neornithes) są: skóra wytwarzająca pióra, przednie kończyny przekształcone w skrzydła, szczęki okryte rogowym dziobem, u współczesnych przedstawicieli pozbawionym zębów, lekki, mocny szkielet i czterodziałowe serce.

Ptaki są zazwyczaj zdolne do lotu (choć niektóre gatunki są wtórnie nielotne) – ich układ pokarmowy oraz oddechowy są przystosowane do tej zdolności. Poza tym odznaczają się wysoką aktywnością metaboliczną. Rozmnażają się przez składanie i wysiadywanie otoczonych twardą skorupą jaj.

Niektóre ptaki, szczególnie krukowate i papugowe należą do najbardziej inteligentnych gatunków zwierząt, zdolnych do tworzenia i używania przyrządów pomocniczych, jak i przekazujących tę wiedzę następnym pokoleniom. Wiele gatunków odbywa dalekodystansowe wędrówki, inne przemieszczają się mniej regularnie na krótsze odległości.