Cytaty
Teksty o przeszłości (41 cytatów)

3

Niektórzy [...] traktują psy tak, jakby nie miały przeszłości. To stworzenia bez osobistej historii, do pozazdroszczenia szczęśliwe - bo niczego nie pamiętają. Jasne jest jednak, że psy są szczęśliwe, pomimo że pamiętają.

Tematy
3

- Czy wiesz jakie są najcięższe grzechy twego życia?

- Popełniłem za wiele błędów, żeby ufać, że nie mylę się kiedy teraz myślę o przeszłości.

Tematy
2

Czy zastanawiał się pan kiedyś, jak silnie związani jesteśmy z przeszłością? Niekoniecznie naszą. Zresztą cóż to jest nasza przeszłość? Gdzie są jej granice? To jest coś w rodzaju bliżej nieokreślonej tęsknoty, tylko za czym? Czy nie za tym, czego nigdy nie było, a co jednak minęło? Przeszłość to tylko nasza wyobraźnia, a wyobraźnia potrzebuje tęsknoty, wręcz karmi się tęsknotą. Przeszłość drogi panie nie ma nic wspólnego z czasem, jak się sądzi.

Tematy
2

Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem.

Tematy
1

Nie przywiązuje się wagi do przeszłości, gdy wszystko, co istotne wydaje się przyszłością.

Tematy
0

Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.

wystąpienie przed tzw. sejmem kontraktowym, w dniu powołania na premiera PRL, 24 sierpnia 1989 roku

Tematy
0

Umysł ludzki zdolny jest do wszystkiego – bo jest w nim wszystko, cała przeszłość i cała przyszłość.

The mind of man is capable of anything — because everything is in it, all the past as well as all the future.

Tematy
0

Tylko pielęgnując pamięć o przeszłości możemy zagwarantować sobie bezpieczne schronienie przed powielaniem tragicznych doświadczeń, które stały się udziałem naszych przodków.

Tematy
0

Przyglądanie się gwiazdom jest jak spoglądanie w przeszłość, [...].

Tematy
0

Przodkowie i potomkowie są ważni. Przeszłość i przyszłość. Bez przeszłości i przyszłości wszystko jest teraźniejszością, a ona jest ulotna.

Tematy
0

Nigdy nie ukrywałem [...] mojej gwałtownej przeszłości. Sądziłem, że mam ją za sobą, ale prędzej czy później przeszłość wystawia nam fakturę.

Tematy
0

Oto czym jest aresztowanie: to blask oślepiający i cios, które sprawiają, że teraźniejszość nagle staje się przeszłością, zaś to, co niemożliwe, zaczyna być pełnoprawną codziennością.

Tematy
0

[...] w językową przeszłość odchodzą konstrukcje, które ostatecznie okazują się gramatycznym balastem.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o przeszłości
Opis tematu

W tym sensie przeszłości przeciwstawia się przyszłość (zbiór zdarzeń, które wydarzą się później) oraz teraźniejszość (zbiór zdarzeń, które właśnie się dzieją).

Przeszłość połączona z teraźniejszością relacją przyczynowo-skutkową stanowi proces historyczny, który jest obiektem badań historyków. Człowiek (i prawdopodobnie niektóre inne istoty) może doświadczać przeszłości w postaci wspomnień przechowywanych w pamięci długotrwałej. czas.

przyszłość.