Cytaty
Teksty o prawie (82 cytaty)

3

Największym z sekretów wojny, duchem jej tragedii, było prawo jednego człowieka do posyłania innego człowieka na śmierć.

Tematy
1

[...] państwo to nie dom, tylko raczej drzewo. Drzewa się nie buduje, rośnie samo, zgodnie z prawami przyrody, i to jest dłuższa sprawa. Nie murarz jest tu potrzebny, ale ogrodnik.

Tematy
1

Bezkarność i władza absolutna rozwinęły w tych osobnikach skłonności sadystyczne, które mogli swobodnie zaspokajać na tubylcach pozbawionych wszelkich praw.

o szefach na plantacjach kauczuku

Tematy
1

Cała nadzieja w tym, że prócz prawa dżungli istnieje chyba i jej bezprawie.

Tematy
0

Kot nie jest zobowiązany do życia według praw ustalonych przez lwa.

Tematy
0

[...] wszyscy są wdzięczni, choć sami mieliby prawo do wdzięczności, wszyscy są oddani, wszyscy chcą przyjaźni, wszyscy chcą słuchać i mało myśleć. Ludzie są jak dzieci.

Część druga, Kamala, strona 60
Tematy
0

[...] nikt nie ma prawa źle postępować, nawet jeśli sam został źle potraktowany.

Część pierwsza: Moje przeżycia w obozie koncentracyjnym, strona 143
Tematy
0

Trzeba osiągnąć pewien poziom zamożności, żeby móc się uskarżać na biedę. Jeśli człowiek jest prawdziwym nędzarzem, nie ma prawa nawet się poskarżyć.

Tematy
0

Bardziej interesują mnie prawa człowieka niż prawa kobiet.

Tematy
0

O historii nikt nie ma prawa wydawać sądu, jeśli nie przeżył jej na sobie.

Tematy
0

Prawa fizyki muszą obowiązywać bez wyjątku, bo inaczej nie byłyby prawami, co nie zostawia zbyt wiele miejsca na cuda lub Boga.

Tematy
0

Ja [...] jestem w ogóle przeciwnikiem demokracji... Z natury rzeczy jeden człowiek nie jest równy drugiemu i nic się na to nie poradzi. Zasada demokracji ogranicza prawa tych, którzy są mądrzejsi, zdolniejsi, pracowitsi i uzależnia ich od bezmyślnej chęci głupich, niezdolnych i leniwych, bo takich w społeczeństwie jest zawsze więcej.

Tematy
0

W istocie, czyż pierwszą troską religijnego człowieka nie powinna być chęć podobania się swemu bóstwu? A najpewniejszym środkiem, aby to osiągnąć, jest z pewnością przestrzeganie praw społecznych i obowiązków względem bliźnich.

List XLVI. Usbek do Rhediego, w Wenecji
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o prawie
Opis tematu

Pojęcie prawa jest również używane na oznaczenie prawa w ujęciu podmiotowym (prawo podmiotowe).

Tak rozumiane występuje, gdy mówi się, że ma się prawo (jest się uprawnionym) do czegoś. Ten artykuł nie dotyczy tak rozumianego prawa. Prawo, ze względu na wieloznaczność pojmowania, w tym różnice światopoglądowe wydających o nim opinie, jest pojęciem wyjątkowo trudnym do zdefiniowania.

Dlatego wszelkie jego definicje są przedmiotem sporów. Zygmunt Ziembiński, rozważając problem wielości sposobów pojmowania prawa, wyróżnia spośród nich kilka podstawowych koncepcji i subkoncepcji, w tym.