Cytaty
Teksty o prawdzie (202 cytaty)

8

Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić.

Tematy
7

Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda.

Tematy
6

[...] chociaż serce ludzkie tęskni za Prawdą, [...] pierwszą reakcją istot ludzkich na Prawdę jest wrogość i strach.

Ostrzeżenie, strona 9
Tematy
5

Jeśli ktoś nie dba zbytnio o prawdę w sprawach drobnych, nie można mu ufać w sprawach istotnych.

Tematy
5

Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest.

Tematy
4

Pewne prawdy jakoś nie mijają, powracają do ludzi wciąż.

Tematy
3

Chociaż kłamstwo jeszcze istnieje - doskonali się tylko prawda.

Tematy
2

Zanim wzeszło słońce, zrozumiałam, że to, czego staram się dociec, jest prawdą znaną mi od dawna. Że odwaga jest wyrazem wytrwałości. Że tchórz zawsze najpierw zdradza siebie. A gdy to uczyni kolejne zdrady przychodzą mu z łatwością.

Tematy
2

Oto przeciwieństwo każdej prawdy jest równie prawdziwe! Prawdę można przecież wypowiedzieć i ubrać w słowa tylko wtedy, gdy jest to prawda jednostronna. Wszystko, co ma postać myśli i daje się wyrazić słowami, jest jednostronne, jest połowiczne, brakuje mu całości, dopełnienia, jedności. [...] Ale sam świat, to, co jest wokół nas i w nas w środku, nigdy nie jest jednostronne.

Część druga, Gowinda, strona 162
Tematy
1

Wolność stanowi jedynie część historii i tylko połowę prawdy. Wolność to nic innego, jak negatywny aspekt zjawiska, którego pozytywnym aspektem jest odpowiedzialność. Wolności grozi wręcz degeneracja w zwykłą arbitralność, o ile nie będzie przeżywana w kategoriach odpowiedzialności.

Część druga: Podstawy logoterapii, Krytyka pandeterminizmu, strona 195
Tematy
1

[...] lepiej nie wiedzieć [...]. Prawda bywa bardziej niestrawna niż ignorancja.

Tematy
1

Kto kłamie dociera do prawdy! Gdybym nie kłamał, nie byłbym człowiekiem. Ani jednej prawdy nie dociekł, kto przedtem nie skłamał czternaście razy może nawet sto czternaście, i jest to rzecz w swoim rodzaju chlubna, lecz my nawet łamać nie umiemy wedle własnych wzorów!

Tematy
1

Nie lękam się tego, co mogą mi zrobić ludzie, kiedy mówię prawdę. Boję się tego, co zrobiłby mi Bóg, gdybym skłamał.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o prawdzie
Opis tematu

Problemem zdefiniowania tego pojęcia zajmowali się filozofowie od starożytności.

Klasyczna definicja prawdy pochodzi od Arystotelesa i jest to zgodność sądów z rzeczywistym stanem rzeczy, którego ten sąd dotyczy. Arystoteles tak próbował przybliżać istotę prawdy w swojej Metafizyce. Powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem.

Powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą. Definicja ta (zwana dziś korespondencyjną definicją prawdy) oznacza, że.