Cytaty
Teksty o pożądaniu

Mówi się, że miłość jest ślepa. Wierzcie mi, to zupełne kłamstwo - nie ma niczego bardziej widzącego niż prawdziwa miłość. Niczego. Jest ona czymś najwyraźniej widzącym pod słońcem. Poświęcenie jest ślepe, przywiązanie jest ślepe, pożądanie jest ślepe - ale nie prawdziwa miłość. Nie popełnij błędu i nie nazywaj tych uczuć miłością.

Tematy

Zawsze uważałem, że istnieje osiem motywów zbrodni. [...] Zazdrość, zemsta, zysk, pożądanie, podniecenie, odrzucenie i fanatyzm. [...] Ósmy jest chyba najtrudniejszy [...]. Gdy zabójstwo zostaje popełnione, żeby ukryć inne przestępstwo.

Tematy

[...] tango to taniec, który trafia do serca. Jest w nim dramatyzm i pożądanie, niezobowiązujące poddanie się partnerowi i bliskość, która trwa tylko przez chwilę, ale którą długo się pamięta. Wszystko zależy od tego, z kim się tańczy.

Tematy

Żadna rzecz nie jest warta pożądania.

Tematy

Prawda pozostaje ukryta przed tym, kogo wypełniają pożądania i nienawiść.

Tematy

Kobieto, po chwili miłości jesteś jak miasto o zburzonych murach i zdjęty twój diadem - pożądanie mężczyzny.

Tematy

Miłość to tylko poetyczne określenie pożądania. Ale pożądanie nie mające w sobie nic z poezji nie jest godne zwać się miłością.

Tematy

Pożądanie jest oczywiście przede wszystkim świadomością przedmiotu pożądanego; jakże mógłbym inaczej pożądać?

Tematy

Pożądanie mężczyzny nie jest czymś godnym rozpatrywania. Jeżeli jednak lata ono bez obranego kierunku i szuka dopiero celu, jest to zaiste potworność wobec przyrody.

Tematy

Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa.

Tematy

Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno.

Tematy

Picie budzi pożądanie, lecz odbiera wykonanie.

Drink provokes the desire but takes away the performance.

Tematy

Cytaty o pożądaniu
Opis tematu

Pożądanie jest emocją związaną z działaniem układu dopaminergicznego (zob.

mezolimbiczny szlak dopaminergiczny). Najbardziej wnikliwe naukowe badania neurochemii tej emocji dotyczyły narkomanii i związanych z nią zaburzeń wydzielania dopaminy (zob. też układ nagrody).

Podobne do głodu narkotycznego objawy pożądania występują również w przypadkach innych uzależnień, np. od hazardu. Pojawienie się pożądania mogą wywoływać bodźce lub przedmioty pozornie obojętne, które nabierają znaczenia w procesie warunkowania (np. w mózgach narkomanów, którym pokazywano zdjęcia przyborów, których używali w czasie zażywania kokainy, obserwowano zmiany podobne do wywoływanych przez ten narkotyk).