Cytaty
Teksty o pożądaniu (12 cytatów)

10

Mówi się, że miłość jest ślepa. Wierzcie mi, to zupełne kłamstwo - nie ma niczego bardziej widzącego niż prawdziwa miłość. Niczego. Jest ona czymś najwyraźniej widzącym pod słońcem. Poświęcenie jest ślepe, przywiązanie jest ślepe, pożądanie jest ślepe - ale nie prawdziwa miłość. Nie popełnij błędu i nie nazywaj tych uczuć miłością.

Tematy
0

Zawsze uważałem, że istnieje osiem motywów zbrodni. [...] Zazdrość, zemsta, zysk, pożądanie, podniecenie, odrzucenie i fanatyzm. [...] Ósmy jest chyba najtrudniejszy [...]. Gdy zabójstwo zostaje popełnione, żeby ukryć inne przestępstwo.

Rozdział 70, strona 326
Tematy
0

[...] tango to taniec, który trafia do serca. Jest w nim dramatyzm i pożądanie, niezobowiązujące poddanie się partnerowi i bliskość, która trwa tylko przez chwilę, ale którą długo się pamięta. Wszystko zależy od tego, z kim się tańczy.

Rozdział 5, strona 77
Tematy
0

Żadna rzecz nie jest warta pożądania.

Tematy
0

Prawda pozostaje ukryta przed tym, kogo wypełniają pożądania i nienawiść.

Tematy
0

Kobieto, po chwili miłości jesteś jak miasto o zburzonych murach i zdjęty twój diadem - pożądanie mężczyzny.

Tematy
0

Miłość to tylko poetyczne określenie pożądania. Ale pożądanie nie mające w sobie nic z poezji nie jest godne zwać się miłością.

Tematy
0

Pożądanie jest oczywiście przede wszystkim świadomością przedmiotu pożądanego; jakże mógłbym inaczej pożądać?

Tematy
0

Pożądanie mężczyzny nie jest czymś godnym rozpatrywania. Jeżeli jednak lata ono bez obranego kierunku i szuka dopiero celu, jest to zaiste potworność wobec przyrody.

Tematy
0

Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa.

Tematy
0

Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno.

Tematy
0

Picie budzi pożądanie, lecz odbiera wykonanie.

Drink provokes the desire but takes away the performance.

Tematy

Cytaty o pożądaniu
Opis tematu

Pożądanie jest emocją związaną z działaniem układu dopaminergicznego (zob.

mezolimbiczny szlak dopaminergiczny). Najbardziej wnikliwe naukowe badania neurochemii tej emocji dotyczyły narkomanii i związanych z nią zaburzeń wydzielania dopaminy (zob. też układ nagrody).

Podobne do głodu narkotycznego objawy pożądania występują również w przypadkach innych uzależnień, np. od hazardu. Pojawienie się pożądania mogą wywoływać bodźce lub przedmioty pozornie obojętne, które nabierają znaczenia w procesie warunkowania (np. w mózgach narkomanów, którym pokazywano zdjęcia przyborów, których używali w czasie zażywania kokainy, obserwowano zmiany podobne do wywoływanych przez ten narkotyk).