13 cytatów

Cytaty
Teksty o pokorze (13 cytatów)

9

Służenie innym bez uczucia pokory jest jedynie zaspokajaniem egoizmu: zapatrzeniem się wyłącznie we własną osobę.

Tematy
4

Człowiek nie potrafi wyrazić miłości i pokory bez słów, w sposób tak prosty, jak robi to pies, gdy z opuszczonymi uszami, zwisającymi wargami, przygiętym ciałem i merdającym ogonem wita swojego ukochanego pana.

Tematy
0

Intelektualna pokora [...] nie polega na pomniejszaniu swoich zasług, lecz na umiejętności i odwadze spojrzenia prawdzie w oczy.

Jak być uczonym? Ascetyka pracy naukowej
Tematy
0

Zbyteczna pokora tak samo pozbawia sił jak zarozumiałość.

0

Bóg wymaga od człowieka nie tylko pokory, ale i odwagi.

Tematy
0

Obsesyjne odczucie własnej nicości to nie pokora, bynajmniej! Trochę, troszeczkę pokory - tego potrzebowałbym bardziej niż ktokolwiek. Ale od tego odczucia własnej nicości wprost pęcznieję z dumy.

Tematy
0

Skąd bierze się moja pokora? A stąd, że zasiadam do stawiania znaczków na papierze w nadziei, że coś wyrażę, umiem na tym spędzać całe dnie, ale kiedy postawię kropkę, widzę, że nie wyraziłem nic.

Tematy
0

Im świętsza jest prawda, tym pokorniejszy powinien być ten, kto ją głosi.

Tematy
0

W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi:

W jakim? - Gdy się pokora u mądrości radzi.

Tematy
0

Pokora to tylko romantyczne służalstwo.

Tematy
0

Często uważałem, że ludzie małoduszni są najbardziej aroganccy i pyszni, podobnie jak wielkoduszni są najbardziej skromni i pokorni.

Tematy

Cytaty o pokorze
Opis tematu

Jak mówi znany holenderski psychiatra, Gerard J. M.

van den Aardweg: "Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej". Pokora jest bardziej stanem ducha, postawą życiową wyrażającą nasze przekonanie na temat otaczającego nas świata, jak również ogółu istot go zamieszkujących. Może stanowić punkt odniesienia do naszych działań lub przemyśleń.

Ale także w rozumieniu psychologicznym dawać oparcie. Jestem pokorny, a zatem uznaję, że wszyscy ludzie są równi i podlegają tym samym prawom.