Cytaty
Teksty o pisaniu (43 cytaty)

1

Złe pisarstwo to coś więcej niż sprawa gównianej składni czy błędnej obserwacji; złe pisarstwo powstaje zwykle z upartej odmowy opowiedzenia o tym, co ludzie tak naprawdę robią - dopuszczenia do myśli faktu, że, powiedzmy, czasami mordercy przeprowadzają staruszki przez ulicę.

Tematy
0

[...] w kreatywnym pisaniu nie można kogoś wyszkolić. Trzeba się go nauczyć samemu.

Tematy
0

Podróżnikowi w dużej mierze chodzi o dziwienie się. To jedna z najczystszych form radości, jakie potrafię sobie wyobrazić. Lubię to uczucie. Często się dziwię. Ba, wlasciwie wszędzie: kiedy podróżuje, kiedy czytam, kiedy spotykam ludzi, kiedy siedzę i pisze, albo z bijącym sercem oglądam wschód słońca.

Tematy
0

Chorobą większości Francuzów jest dowcip; a choroba tych, którzy chcą mieć dowcip, to pisanie książek.

Tematy
0

Ja nie pojmuję natchnienia jako stanu łaski czy też boskiego podmuchu. Według mnie jest to pogodzenie się z tematem dzięki wytrwałemu dążeniu do opanowania go. [...] autor stanowi siłę napędową tematu i odwrotnie. [...] znikają wszelkie przeszkody, wszystkie konflikty zostają usunięte i człowiekowi przychodzą do głowy rzeczy, o których mu się wcześniej nie śniło. Wtedy nie ma w życiu lepszej rzeczy niż pisanie.

0

Bezustanna praca twórcza, ciągłe pisanie wpływa destrukcyjnie, jest wręcz niemożliwe.

Tematy
0

Nie pisze jak Bóg, kto nie cierpiał jak pies.

0

Homer na pewno nie wiedział, że dobrze pisze, tak samo i Shakespeare. Nasi dzisiejsi pisarze muszą uczyć się fatalnej sztuki: wiedzieć, że dobrze piszą.

Tematy
0

Czemu szarpiecie mnie na wszystkie strony, ignoranci? Nie dla was pisałem, ale dla tego, kto potrafi mnie zrozumieć.

0

Nie ma na świecie języka, [...], w którym łatwo nauczyć się czytać i pisać.

Tematy
0

Tylko dyletanci starannie i bezbłędnie piszą majstersztyki.

Tematy
0

Pisząc powieści, za pomocą słów zamieniam otaczający krajobraz na inny, bardziej dla mnie naturalny. Innymi słowy przebudowuję go. W ten sposób upewniam się, że ten człowiek - ja - niewątpliwie w tym świecie istnieje.

0

Z pisaniem jest tak, że albo ma się wrodzony talent, albo człowiek desperacko się stara i w końcu się nauczy. Nie ma innej możliwości.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o pisaniu
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.