Cytaty
Teksty o pesymizmie (10 cytatów)

1

Pesymizm jest zbyt łatwy, nawet apetyczny, to wizytówka i pióropusz intelektualistów na całym świecie. Uwalnia od wymyślania kategorii rozwiązań.

Trzy, strona 40
Tematy
1

Nie wydaje mi się, żeby człowiek musiał być pesymistą. Chyba że ktoś żyje gdzieś daleko, w jakimś kraju, w którym jest obrzydliwie dobrze, wesoło, ciepło, bogato - to bardzo proszę, wtedy maleńka dawka pesymizmu jest wskazana, dla zachowania równowagi, zdrowia psychicznego oraz harmonii.
Co innego, kiedy żyjemy tu i teraz. Tutaj jest potrzebna potężna dawka optymizmu, z tych samych powodów. To znaczy dla zachowania równowagi w przyrodzie.

Musi być równowaga w przyrodzie, strona 69
Tematy
0

Pesymizm nigdy nie wygrał żadnej bitwy.

El pesimismo jamás ganó una batalla.

0

Szczęśliwi pesymiści. Jak bardzo się cieszą, ilekroć udowodnią, że nie ma radości.

Tematy
0

Pesymizm, podobnie zresztą jak optymizm, jest znakiem umysłowej nierównowagi.

Tematy
0

Optymizm jest ślepy, pesymizm gorzki.

Tematy
0

Pesymista twierdzi, że wszystkie kobiety to nierządnice. Optymista twierdzi, że nie, ale ma nadzieję.

Tematy
0

Optymizm i pesymizm różnią się jedynie w dacie końca świata.

Tematy

Cytaty o pesymizmie
Opis tematu

Jako filozoficzna postawa wobec świata pesymizm pojawia się w szkole cyrenejskiej w V w. p.n.e. jako przeciwieństwo hedonizmu.

Pesymizm to także pogląd filozoficzny, który charakteryzuje brak wiary w przyszłość, w postęp społeczny, w celowość życia i jego wartości. Pesymizm psychologiczny to nastrój lub emocjonalna skłonność do dopatrywania się wszędzie przejawów lub zapowiedzi zła, z którymi wiąże się stosunek do świata nacechowany lękiem i poczuciem bezsilności. Pesymizm historiozoficzny opiera się na dwóch twierdzeniach.

rzeczywistość kulturowa lub wszelka rzeczywistość jest ze swej strony historycznie zmienna. kierunek jej zmian jest z góry i jednoznacznie określony, polega mianowicie na przechodzeniu od stanu lepszego do gorszego.