Cytaty
Teksty o odpowiedzialności (29 cytatów)

2

Wszędzie szukali ludzie „wolności” oraz „szczęścia” gdzieś poza sobą, wyłącznie ze strachu, że przypomną im o własnej odpowiedzialności, o własnej ich drodze.

Rozdział siódmy, Pani Ewa
Tematy
1

Wolność stanowi jedynie część historii i tylko połowę prawdy. Wolność to nic innego, jak negatywny aspekt zjawiska, którego pozytywnym aspektem jest odpowiedzialność. Wolności grozi wręcz degeneracja w zwykłą arbitralność, o ile nie będzie przeżywana w kategoriach odpowiedzialności.

Część druga: Podstawy logoterapii, Krytyka pandeterminizmu, strona 195
Tematy
1

Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności za znalezienie właściwego rozwiązania problemów i zadań, jakie stale stawia ono przed każdym z nas.

Część pierwsza: Moje przeżycia w obozie koncentracyjnym, strona 125
Tematy
1

Odczuwam wyłącznie głęboki smutek widząc, jak Bóg karze swoje dzieci za ich niezliczone głupstwa, za które tylko On sam jest ostatecznie odpowiedzialny; uważam, że tylko Jego nieistnienie mogłoby Go usprawiedliwić.

Tematy
0

[...] człowiek ma zdolność do kreatywnego przekuwania negatywnych stron życia na coś pozytywnego i konstruktywnego. [...] stąd też mowa o tragicznym optymizmie [...], który w swoim najpełniejszym wymiarze jest w stanie: (1) zmienić cierpienie w sukces i osiągnięcie człowieka, (2) w winie odnaleźć szansę przemiany na lepsze oraz (3) w przejściowości życia dostrzec motywację do odpowiedzialnych działań.

Postscriptum 1984, Obrona tragicznego optymizmu, strona 201
Tematy
0

Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.

wystąpienie przed tzw. sejmem kontraktowym, w dniu powołania na premiera PRL, 24 sierpnia 1989 roku

Tematy
0

Niemcy nie są narodem rewolucjonistów, lecz wykonawców rozkazów. Rozkaz zastępuje im sumienie. Jest ulubioną wymówką. Ten, kto wykonuje rozkaz, wolny jest od odpowiedzialności.

Tematy
0

[...] kiedy dwoje dzieci przebywa razem, oboje odpowiedzialni są za to, co każde z nich robi osobno [...].

Szczęśliwe lato pani Forbes
Tematy
0

Władza jest obowiązkiem; wolność - odpowiedzialnością.

Tematy
0

Odpowiedzialność to moja niewidzialna zmora.

0

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.

Tematy
0

Myślę, że prawdziwym „dziedzictwem” po śmierci ukochanej osoby jest większa odpowiedzialność. Czy odchodzący, nie zostawia swoich rzeczy, by mogli je kontynuować ci, którzy byli mu bliscy?

0

Problem odpowiedzialności miałby jakiś sens tylko wówczas, gdyby zapytano nas o zdanie przed naszymi narodzinami i gdybyśmy zgodzili się być tymi, którymi właśnie jesteśmy.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o odpowiedzialności
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.