Cytaty
Teksty o nienawiści (52 cytaty)

8

Nienawiść jest najsubtelniejszą formą gwałtu.

Tematy
3

[...] zasadę miłości bliźniego wpojono mu bowiem równie głęboko, jak nienawiść do samego siebie i w ten sposób całe jego życie stało się przykładem, że bez miłości własnej niemożliwa jest też miłość bliźniego, że nienawiść do samego siebie jest tym samym co skrajny egoizm i płodzi w końcu tę samą okrutną samotność i rozpacz.

Tematy
2

Ludzie często nienawidzą tego, kto różni się od nich. Ignorancja nie pozwala na pozbycie się uprzedzeń.

Tematy
1

Nienawiść do samego siebie sprawia, że człowiek napada na pierwszą napotkaną osobę.

Tematy
1

Dobrodziejstwo zachowuje swą wartość, póki jesteśmy przekonani, że możemy się za nie wypłacić; gdy zbytnio przekracza miarę, na miejsce wdzięczności wchodzi nienawiść.

Tematy
1

Kiedy kobietę trzyma przy życiu czyjaś miłość, i nagle ta miłość zostaje jej odebrana, żeby nie umrzeć, musi zamienić to uczucie na inne, równie silne: nienawiść.

Tematy
1

Wiedzcie, że ci, którzy głoszą nienawiść, was nie zbawią.

Tematy
1

Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.

Tematy
1

Ach, pozazdrościć prostaczkom, którzy umieją kochać samych siebie i nienawidzić swych wrogów, pozazdrościć patriotom, którzy nigdy nie musieli zwątpić w siebie, bo nigdy nie ponosili najmniejszej winy za nędzę i nieszczęścia swego kraju, bo winni byli naturalnie Francuzi, Rosjanie albo Żydzi, wszystko jedno kto, w każdym razie zawsze kto inny, „wróg”!

Tematy
1

Kiedy nienawiść każe się człowiekowi rozwijać, staje się ona jedną z wielu form miłości.

Tematy
0

Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić.

Tematy
0

Łatwo jest nienawidzić kogoś na odległość, ale znacznie trudniej, gdy się przed nim siedzi.

Tematy
0

Tylko nienawiść może człowieka uzbroić w tak wielką cierpliwość.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o nienawiści
Opis tematu

Nienawiść bywa przeciwstawiana miłości i opisywana jako męczące uczucie, następujące w wyniku bólu związanego z uczuciem zranienia, zemsty, wrogości i oszukania.

Nienawiść przybiera czasem postać obsesyjną: chęć zemsty jest tak silna, iż osoba nią zawładnięta nie jest w stanie przestać o niej myśleć; wówczas nienawiść jest głównym motywem jej działań i bardzo silnym bodźcem wpływającym na percepcję rzeczywistości. mowa nienawiści. zbrodnia nienawiści.