86 cytatów

Cytaty
Teksty o nauce (86 cytatów)

2

Nauka potrzebna jest do poznawania, a wiara konieczna jest do czynów i postępowania.

Tematy
1

Kiedy dzieci zaczną patrzeć na naukowców tak samo jak patrzą na muzyków czy aktorów, ludzkość wskoczy na nowy, wyższy poziom.

Tematy
1

Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.

Tematy
1

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.

Tematy
0

Społeczeństwo ludzkie [...] jest czymś w rodzaju potwora, jego główne produkty uboczne to trupy i gruzy. Niczego się nie uczy, wciąż popełnia te same kretyńskie błędy, przehandlowuje długotrwałą pracę za krótkotrwałe kołacze. Przypomina gigantycznego ślimaka niezmordowanie wgryzającego się we wszystkie inne bioformy na planecie, mordującego życie na Ziemi i wysrywającego je w formie wyprodukowanych i szybko odchodzących w zapomnienie plastikowych śmieci.

Tematy
0

Archeologia - naukowy sposób profanowania grobów.

Tematy
0

[...] w kreatywnym pisaniu nie można kogoś wyszkolić. Trzeba się go nauczyć samemu.

Część 1 Zakopany skarb, 2013-2014
Tematy
0

Najważniejsze w życiu człowieka to rodzina, potem praca, bo ona oznacza chleb, następnie nauka, bo ona nam gwarantuje pracę, dopiero na czwartym miejscu są góry, bo to zabawa, hobby.

Tematy
0

Wczoraj Pump nauczyła się dzięki automatycznym drzwiom w sklepie z artykułami dla zwierząt, że ściana rozstępuje się, gdy się do niej podchodzi, pozwalając przejść. Dziś już się tego oduczyła. We wzruszający sposób.

Szlachetny umysł, Uczenie się od innych
Tematy
0

Wartość nauki polega na szczęściu, które ona przynosi ludziom. [...] Odkrycia naukowe same w sobie są najwyższą wartością! Doskonalą człowieka bardziej niż kotły parowe, turbiny, lotnictwo i cała metalurgia od Noego do naszych czasów. Duszę doskonalą, duszę!

Tematy
0

Nauka, która zmierza do obiektywizmu, wymaga, abyśmy byli świadomi własnych uprzedzeń i wyobrażeń.

Umwelt: z punktu widzenia psiego nosa, strona 23
Tematy
0

Nauka jest zbiorem wypróbowanych przepisów.

Tematy
0

[...] sedno nauki języka tkwi w pokonywaniu trudności. Przezwyciężenie ich daje [...] poczucie godności i dyscypliny umysłowej.

Rozdział 1, strona 28
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o nauce
Opis tematu

Nauka nie jest jedynie wiedzą naukową.

Dlatego pełne zrozumienie czym jest nauka, wymaga uwzględnienia aż siedmiu jej aspektów, w których może być ujmowana. Nauka to. Pewien gatunek wiedzy, to znaczy „wiedza naukowa”, różniąca się od wiedzy potocznej i innych gatunków wiedzy ludzkiej.

Pewien rodzaj działalności: „działalność naukowo-badawcza”. Działalność ta nazywana jest często „praktyką naukową”, której rezultatem jest właśnie wiedza naukowa.