91 cytatów

Cytaty
Teksty o nauce (91 cytatów)

6

Nauka jest przeciwstawna mądrości, mądrość bowiem nie dąży do władzy, ale do większego zbliżenia się i tym samym lepszego zrozumienia świata otaczającego, wczucia się w jego tajemny rytm.

Tematy
2

Nauka potrzebna jest do poznawania, a wiara konieczna jest do czynów i postępowania.

Tematy
2

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.

Tematy
1

[...] ktoś, kto naprawdę szuka, kto naprawdę chce znaleźć, nie może przyjąć żadnej nauki. Ten zaś, kto znalazł, mógł uznać każdą naukę, każdą drogę, każdy cel [...].

Część druga, Przewoźnik, strona 128
Tematy
1

Kiedy dzieci zaczną patrzeć na naukowców tak samo jak patrzą na muzyków czy aktorów, ludzkość wskoczy na nowy, wyższy poziom.

Tematy
1

Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.

Tematy
0

Myślę, że najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedziałem jest to, że zawsze można się nauczyć czegoś więcej.

Tematy
0

Przenosząc kota za ogon, człowiek uczy się rzeczy, których nie nauczyłby się w żaden inny sposób.

Tematy
0

[...] największym wrogiem [...] wiedzy jest wola wiedzy, [...] najgorsze, co możemy zrobić, aby ją posiąść, to uczyć się.

Część pierwsza, U samanów, strona 26
Tematy
0

Potrzebowałem dużo czasu [...], a jeszcze nie uporałem się z tym do końca, żeby się nauczyć, że nie można się niczego nauczyć.

Część pierwsza, U samanów, strona 26
Tematy
0

Wieleśmy się nauczyli, [...] wiele jeszcze nauki przed nami. Nie kręcimy się w kółko, idziemy w górę, koło jest spiralą, wspięliśmy się już o kilka stopni.

Część pierwsza, U samanów, strona 25
0

Społeczeństwo ludzkie [...] jest czymś w rodzaju potwora, jego główne produkty uboczne to trupy i gruzy. Niczego się nie uczy, wciąż popełnia te same kretyńskie błędy, przehandlowuje długotrwałą pracę za krótkotrwałe kołacze. Przypomina gigantycznego ślimaka niezmordowanie wgryzającego się we wszystkie inne bioformy na planecie, mordującego życie na Ziemi i wysrywającego je w formie wyprodukowanych i szybko odchodzących w zapomnienie plastikowych śmieci.

Tematy
0

Archeologia - naukowy sposób profanowania grobów.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o nauce
Opis tematu

Nauka nie jest jedynie wiedzą naukową.

Dlatego pełne zrozumienie czym jest nauka, wymaga uwzględnienia aż siedmiu jej aspektów, w których może być ujmowana. Nauka to. Pewien gatunek wiedzy, to znaczy „wiedza naukowa”, różniąca się od wiedzy potocznej i innych gatunków wiedzy ludzkiej.

Pewien rodzaj działalności: „działalność naukowo-badawcza”. Działalność ta nazywana jest często „praktyką naukową”, której rezultatem jest właśnie wiedza naukowa.