Cytaty
Teksty o narzędziach

Najważniejszym rodzajem tolerancji jest tolerancja okazywana jednostkom przez społeczeństwo i państwo. [...] Gdy państwo staje się wartością nadrzędną, a jednostka zostaje sprowadzona do roli posłusznego narzędzia w jej ręku, wszystkie wyższe wartości zostają zaprzeczone.

Tematy

Człowiek wynajdował narzędzia sukcesywnie. Ale od pradziejów był już człowiek narzędziem człowieka.

Tematy

Armata: narzędzie stosowane do poprawiania granic państwowych.

Tematy

To sonogram. Wysyła fale dźwiękowe, które odbijają się od pańskich wnętrzności i umożliwiają specjaliście odczytanie ich wyglądu. Kosztuje około siedemdziesięciu tysięcy dolarów. A oto wielka tajemnica lekarska: to jest tylko narzędzie. Młotek ze stopniem profesorskim. Narzędzia potrafią naprawić to i owo, ale cudów nie zdziałają.

Jonathan Carroll Jonathan Carroll Białe jabłka
Strona 139 Pieprz i ołówki
Tematy

Prawdą jest, że wewnętrznie wolnego [...] człowieka można zniszczyć, ale jednostki takiej nie sposób zniewolić ani też posłużyć się nią jako ślepym narzędziem.

Tematy

Pieniądze, które mamy, są narzędziem wolności. Pieniądze, za którymi się uganiamy - narzędziem niewoli.

Tematy

Cytaty o narzędziach
Opis tematu

Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt, m.in. szympansy, kapucynki brodate i makaki krabożerne.

Jednym z kryteriów podziału procesów cywilizacyjnych jest rodzaj materiałów używanych na narzędzia. epoka kamienia: narzędzia były wykonywane z kości i rogów zwierząt, z drewna, kamienia,. epoka brązu: ok. 2000 p.n.e. zaczęto stosować narzędzia miedziane i brązowe,.

epoka żelaza: ok. 1000 p.n.e. weszły w użycie narzędzia żelazne. Najwcześniejszymi narzędziami były kije, kamienie, kości w postaci naturalnej, dobierane odpowiednio do zamierzeń.