Cytaty
Teksty o namiętności (16 cytatów)

17

[...] miłość jest kombinacją podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szumu. Jeśli dwa, to może nie jest mistrzostwo świata, ale blisko. A jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna: trafiłaś do nieba za życia.

Tematy
4

Radość jest namiętnością, przez którą dusza idzie do większej doskonałości. Smutek jest namiętnością, przez którą dusza idzie do mniejszej doskonałości.

Tematy
4

Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość - tak, lecz nie przyjaźń.

Tematy
0

[...] wielkie, pierwotne i odwieczne namiętności ludzkie nie potrzebują powodu ani pretekstu: zazdrość była produktem ubocznym miłości [...], jak perfumy w przypadku smoły.

Tematy
0

Na namiętności zużywamy materiał dany nam na szczęście.

Tematy
0

[...] namiętność jest zawsze zagadką i nie daje się uzasadnić, i niestety to prawda, że życie nie chroni swych najpiękniejszych dzieci i że często najwspanialsi ludzie muszą kochać akurat to, co ich rujnuje.

Tematy
0

Kobieta opętana namiętnością, dziwne doprawdy, ma twarz dziecka. Obojętnie co jest przedmiotem tej namiętności - może to być parasol.

Tematy
0

Nasze namiętności często stają się naszym nieszczęściem.

Tematy
0

Romantyczne uczucia żyją tym, że się powtarzają, a powtarzanie przekształca żądzę w sztukę. Przy tym każdorazowa miłość wydaje nam się zawsze jedyna. Rozmaitość przedmiotu wcale nie zmienia poczucia, że namiętność jest jedyna.

0

[...] człowiek bowiem ma w sobie naturalny instynkt trwogi przed namiętnościami i popędami, które zdają się być silniejsze od niego samego, a które on dzieli świadomie z tworami o niższym ustroju.

Tematy
0

Prawdziwą namiętnością wieku jest niewola.

Tematy
0

Świat jest namiętnością, jest także wolą, ale nie mądrością.

Tematy
0

Ludzie trafiają do nieba nie dlatego, że opanowali swoje namiętności, rządzili nimi lub ich nie mieli, ale dlatego, że kultywowali rozumienie świata i ludzi.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o namiętności
Opis tematu

Pojęcie namiętności w języku polskim najczęściej odnosi się do seksualności i zmysłowości[potrzebny przypis].

Wiąże się je ze stanem odczuwania silnego i nieodpartego uczucia do drugiej osoby, które powoduje utratę kontroli intelektualnej nad zachowaniem[potrzebny przypis]. miłość. hobby.