Cytaty
Teksty o myśleniu (99 cytatów)

2

Nie wpajajcie [dzieciom] martwej wiedzy, ale dawajcie pewien styl myślenia, który pozwoli ująć istotę rzeczy.

Tematy
2

Dramatem naszych czasów jest to, że głupota zabrała się do myślenia.

Tematy
2

Przyjaciel - ktoś, przed kim można głośno myśleć.

Tematy
1

Jeśli sprawisz, że ludzie pomyślą, iż są myślący, to cię pokochają; ale jeśli naprawdę zmusisz ich do myślenia, znienawidzą cię.

Tematy
1

Człowiek jest tym, o czym przez cały dzień myśli.

Tematy
1

Nagle pomyśleć, że ma się czaszkę - i nie zwariować od tego!

0

[...] istoty obdarzone niewielką wyobraźnią poświęcają niewiele czasu na coś tak trywialnego jak myślenie [...].

Polaroidowy pies, Rozdział dziewiąty
Tematy
0

Wyobrażali sobie, co zdarza się często w przypadku ojców i synów, że ich zachowania i bardzo odmienne style myślenia nie zmienią się nigdy, dzięki czemu ich wzajemny stosunek na zawsze pozostanie taki sam... i dzieciństwo będzie trwać wiecznie.

Polaroidowy pies, Rozdział drugi
Tematy
0

„Sikanie i myślenie mają wiele wspólnego, [...]. Można odwlec jedno i drugie... ale nie na zawsze”.

Tajemnicze okno, tajemniczy ogród, Rozdział 22
0

[...] w karierze każdego pilota jest trzydzieści, czterdzieści sekund, w ciagu których on może zadecydować o ludzkim losie. Płacą nam za to, żebyśmy nie przestali myśleć i działać, kiedy te sekundy w końcu nadejdą.

Langoliery, Rozdział czwarty
Tematy
0

Ilekroć człowiek chce o czymś nie myśleć, wyobraźnia się buntuje i zaczyna działać, ze zdwojoną mocą podsuwając najbardziej niepożądanie scenariusze.

Tematy
0

Wojna jest przegrana tylko wtedy, kiedy tak się o niej myśli.

Tematy
0

W świetle prawdziwego znaczenia wszystko, co ważne staje się trywialne, tak jak całe życie wydaje się niczym wobec śmierci. Myślenie zabija poznanie – nie tyle zabija co wyjaławia, destyluje poznanie w wiedzę. Myślenie: proces przetwarzania poznania w wiedzę.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o myśleniu
Opis tematu

W świetle neurobiologii (m.in. António Damásio) głównym składnikiem myśli są obrazy percepcyjne o różnych modalnościach zmysłowych, np. słuchowe, wzrokowe, węchowe, smakowe, które odpowiadają przedmiotom, procesom zachodzącym z udziałem przedmiotów lub odpowiadającym im słowom.

Tworzone reprezentacje percepcyjne są topograficznie zorganizowane w mózgu. Są one aktywowane z udziałem „reprezentacji dyspozycyjnych”, tworzonych w innym miejscu mózgu, wykorzystywanych w toku myślenia. Myślenie może być pojmowane również jako ruch świadomości oraz skupienia i koncentracji.

W praktyce jest jednak wywoływane nieświadomie bez udziału woli i wiąże się z naszymi poprzednimi myślami i działaniami. Ogólnie za miarę sprawności myślenia można uznać inteligencję, a za miarę efektywności myślenia kreatywność.