17 cytatów

Cytaty
Teksty o mózgu (17 cytatów)

1

Mężczyźni są prostsi: pieniądze i futbol blokują im powzgórze mózgowe [...]. Natomiast kobiety, jeśli tylko wyłączą komórkę, wyzwalają w sobie moce umysłowe [...].

12. Przygotowania, strona 207
Tematy
1

Otwarta książka to mówiący mózg; zamknięta – to czekający na ciebie przyjaciel; zapomniana – to wybaczająca dusza; zniszczona – to płaczące serce.

Tematy
0

Nie interesuje nas to, że mózg ma konsystencję zimnej owsianki.

0

Pożywienie ma korzystny wpływ na to, co monsieur Poirot lubił nazywać małymi szarymi komórkami.

Langoliery, Rozdział piąty
Tematy
0

Psychiatra nie jest inżynierem, który rekapituluje funkcje mózgu poprzez jego strukturę.

V. Luc, Rozdział 99
Tematy
0

Co ja ci zawsze powtarzałem? Żebyś nigdy nie ufała niczemu i nikomu, jeśli nie wiesz, gdzie jest jego mózg.

Tematy
0

Podobnie jak żywy mózg nie potrafi stworzyć nieżywego mózgu - chociaż łudzi się, że to potrafi - tak samo skończony umysł nie może ogarnąć nieskończoności.

0

Kiedy ktoś powie ci, że pójdziesz do piekła, jeśli będziesz chciał zobaczyć swoją nagą matkę [...], w końcu o tym pomyślisz. Dlaczego? Dlatego że nie chcesz wyobrażać sobie swojej nagiej matki. Dlatego że nie chcesz iść do piekła. Gdyby dano mózgowi nóż oraz dłoń, w której mógłby go utrzymać, ten zjadłby w końcu sam siebie. Nie dlatego że tego chce, ale dlatego że tego nie chce.

Tematy
0

Rozumiem - taka rozrywka może być pożyteczna dla jakiejś komórki w mózgu, jeśli ta komórka tam jest.

0

Mózg: aparat za pomocą którego myślimy, że myślimy.

Tematy
0

Żadna myśl nie może zrodzić się w naszym mózgu niezależnie od naszych pięciu zmysłów.

Tematy
0

[...] człowiek powinien meblować tę maleńką przestrzeń swojej mózgownicy tylko tym, co może mu się naprawdę przydać, a całą resztę może złożyć w zakamarkach swej biblioteki, dokąd zawsze będzie mógł sięgnąć.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o mózgu
Opis tematu

U dwubocznie symetrycznych w toku ewolucji nastąpiło wyodrębnienie się części głowowej (cefalizacja) i związane z tym powiększenie zwojów głowowych (mózgowych), które przejmowały coraz bardziej nadrzędną rolę w układzie nerwowym.

W obrębie zwojów mózgowych pojawiły się ośrodki koordynujące, odpowiedzialne za kontrolę narządów ciała oraz ośrodki asocjacyjne (kojarzeniowe), odpowiedzialne za pamięć. U wyżej uorganizowanych wirków i przywr występują parzyste zwoje mózgowe połączone szeroką komisurą. U większości tasiemców zwoje mózgowe połączone są pierścieniem nerwowym od którego odchodzą nerwy narządów czepnych.

U wstężnic występują cztery zwoje mózgowe połączone spoidłami. U wrotków zwój mózgowy jest pojedynczy lub parzysty.