Cytaty
Teksty o młodości (59 cytatów)

8

Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić.

Tematy
3

Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Tematy
2

Mam dziewiętnaście lat i niepotrzebna mi osobowość, ponieważ mam charakter.

Tematy
1

Być może dzisiaj młodym dlatego jest tak trudno, że my już przed nimi odważyliśmy się na wszystko.

Tematy
1

W młodości uczymy się, na starość rozumiemy.

Tematy
1

Bo właśnie śmierć jest najdokładniejszą młodości miarą, starość nie potrzebuje już żadnej miary.

Tematy
1

Młody jesteś [...]. Nie słuchaj starych. Gdyby świat to robił, szybko obróciłby się w ruinę. [...] I nie obawiaj się, bo kłopoty są niczym dla młodych.

Tematy
1

Bo, doprawdy, nie umiem powiedzieć, jakie większe dobro zdobyć może człowiek zaraz w pierwszej młodości, jeśli nie miłośnika dzielnego albo oblubieńca. Bo takiego steru na całe życie, jakiego potrzebuje człowiek, który chce żyć jak należy, nie potrafią mu dać ani związki krwi w tak pięknej formie, ani zaszczyty, ani bogactwa, ani nic innego, tylko Eros.

1

Za młodu, wszystko, czego chciałem i oczekiwałem od życia, to siedzieć sobie cicho w jakimś kąciku, zajmować się swoją pracą i nie zwracać na siebie niczyjej uwagi. I popatrzcie tylko, co się ze mną stało.

Tematy
1

Mając dwadzieścia lat myślałem tylko o kochaniu. Potem kochałem już tylko myśleć.

Tematy
1

Gdybym był znów młody i mógł sobie wybrać zawód, nie próbowałbym zostać naukowcem ani uczonym, ani nauczycielem. Wolałbym być raczej hydraulikiem lub domokrążcą w nadziei zdobycia tej skromnej cząstki niezależności, jaką osiągnąć można we współczesnym świecie.

Tematy
1

Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.

Maljunuloj kredas ĉion: mezaĝuloj suspektas ĉion: junuloj scias ĉion.

The old believe everything: the middle-aged suspect everything: the young know everything.

Tematy
0

[...] młodzi domagają się coraz większej liczby bardziej wiarygodnych informacji; [...] ale droga do społeczeństwa, które byłoby doskonale poinformowane, doskonale przejrzyste i doskonale komunikatywne, jest jeszcze daleka.

Część pierwsza, Rozdział 11, strona 49
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o młodości
Opis tematu

Młodość – tygodnik wydawany w Warszawie w latach 1905–1906.

Młodość – miesięcznik wydawany w Krakowie w latach 1898–1900. Młodość – opowiadanie Josepha Conrada z 1898 roku. Zobacz też: dojrzewanie, jeśli szukasz informacji o wieku młodzieńczym.