Cytaty
Teksty o luksusie (10 cytatów)

0

Duma to luksus, na który nas nie stać...

Langoliery, Rozdział dziewiąty
Tematy
0

Związek Radziecki zawsze cechowała wspaniałomyślna gościnność wobec ważnych gości: istniały tam dwa światy, jeden dla obcych dygnitarzy i elity partyjnej, pełen różnorakich luksusów, i drugi dla zwykłych ludzi, którzy musieli zadowolić się resztkami.

Rozdział III: W wirze wydarzeń, Szczyt G7 w Tokio, strona 78
Tematy
0

[...] mój podziw budziły trzy rzeczy: słabość, starość i luksus.

Tematy
0

Trywialne cele ludzkich wysiłków - majątek, sukces, luksus - zawsze wydawały mi się godne pogardy.

Tematy
0

Moi rodzice [...] uważają, że żona stanowi dla mężczyzny luksus, na który może sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy już się urządzi. Mam w głębokiej pogardzie taki pogląd na związek między mężczyzną a kobietą, ponieważ wtedy żona różni się od prostytutki tylko tym, że ze względu na lepszą pozycje społeczną może zapewnić sobie kontrakt na całe życie.

Tematy
0

W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą.

Tematy
0

Na tym polega luksus [...] niczego na wystawie, niczego w sklepie, wszystko w cenie.

Cytaty o luksusie
Opis tematu

Słowo luksus pochodzi z łaciny (luxus) i oznacza „nadmiar, przepych”.

Korzenie samego terminu mają pochodzenie indo-europejskie i określały „wypaczenie”. Początkowo termin odnosił się do zjawisk, które naruszały porządek, były odchyleniem od normy. Trudno więc szukać w nim jakichkolwiek konotacji pozytywnych.

W czasach starożytnych, słowem luksus opisywano czynności związanych z kobiecą „toaletą”. Francuski pisarz - Jean de La Fontaine - określał luksusowym to, co nierozerwalnie wiąże się nie tylko z czystością, ale i delikatnością.