Cytaty
Teksty o lecie (2 cytaty)

2

[...] nie żył na próżno ten, kto wiosną słuchał śpiewu ptaków, latem świerszczy, jesienią owadów, a zimą odgłosu padającego śniegu.

Rozdział 29
Tematy
0

Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.

Uprostřed zimy jsem v sobě objevil věčné léto.

En las profundidades del invierno finalmente aprendí que en mi interior habitaba un verano invencible.

Giliausiai žiemai atėjus suprantu, kad manyje yra nenugalima vasara.

V hĺbke zimy som konečne pochopil, že vo mne spočíva nepremožiteľné leto.

Στη μέση του χειμώνα, ανακάλυψα τελικά ότι μέσα μου υπάρχει ένα αόρατο καλοκαίρι.

Tematy

Cytaty o lecie
Opis tematu

Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 czerwca a 23 września (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień).

Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa – Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem. Za lato klimatyczne przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15 °C. Pomiędzy latem klimatycznym i sąsiednimi klimatycznymi porami roku nie ma etapów przejściowych, w przeciwieństwie do zimy poprzedzanej przedzimiem i następującym po niej przedwiośniem.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące letnie na półkuli północnej uznaje się czerwiec, lipiec i sierpień, a na południowej grudzień, styczeń i luty.