18 cytatów

Cytaty
Teksty o lesie

Jeśli ktoś potrafi napisać lepszą książkę, wygłosić lepsze kazanie, albo sporządzić lepszą pułapkę na myszy niż jego sąsiad, to choćby zbudował swój dom w lesie, świat wydepcze ścieżkę do jego drzwi.

Tematy

Lasy były nieprzeniknione, niczym maska, jak zatrzaśnięta ciężka brama więzienia: patrzyły z wyrazem sekretnej wiedzy, cierpliwego oczekiwania, nieprzystępnej ciszy.

Tematy

Wszędzie tam, gdzie drzewa mogą rozwijać się zgodnie z wymogami i potrzebami swego gatunku, wyjątkowo dobrze spełniają funkcje, które w wielu ustawach dotyczących lasów stawiane są prawnie wyżej od produkcji drewna – a są to ochrona i wypoczynek.

Sekretne życie drzew
Strona 245 Bioroboty?
Tematy

Lasy nie są głównie fabrykami drewna i magazynami surowca, a jedynie przy okazji złożoną przestrzenią życiową dla tysięcy gatunków, jak to uważa dzisiaj leśna gospodarka planowa. Wręcz przeciwnie.

Sekretne życie drzew
Strona 245 Bioroboty?
Tematy

Wśród partii niemieckich zapanowała [...] zgoda co do tego, że co najmniej pięć procent lasów gospodarczych powinno być pozostawionych samym sobie, by mogły z nich powstać puszcze jutra. Na pozór to niewiele, a w porównaniu z państwami strefy tropikalnej, którym cały czas czynimy wyrzuty z powodu niedostatecznej ochrony lasów deszczowych, wręcz zawstydzające.

Sekretne życie drzew
Strona 245 Spuszczony ze smyczy
Tematy

Im bardziej nietknięta jest leśna społeczność, im bardziej zrównoważony mikroklimat wśród drzew, tym trudniej zagnieździć się obcym najeźdźcom.

Sekretne życie drzew
Strona 220 Nowi obywatele
Tematy

To, co widzimy, jest zawsze tylko krótkim epizodem w pozornym bezruchu. W lesie iluzja ta jest niemal idealna, ponieważ drzewa należą do najbardziej flegmatycznych organizmów w naszym otoczeniu.

Sekretne życie drzew
Strona 214 Nowi obywatele
Tematy

Las stale się zmienia [...]. Z tego powodu nierzadko idą na marne starania człowieka o zachowanie niektórych krajobrazów.

Sekretne życie drzew
Strona 214 Nowi obywatele
Tematy

[...] nawet jeśli pewnego dnia zapanowałby u nas [...] hiszpański klimat, to większość drzew powinna sobie z nim poradzić. Jedyny warunek jest taki, że nie może zostać zniszczona wskutek wyrębu struktura społeczna lasu, by mógł on nadal sam sobie regulować mikroklimat.

Sekretne życie drzew
Strona 204 Wysoce odporne
Tematy

Gdybyśmy chcieli wykorzystać lasy jako środek w walce ze zmianami klimatycznymi, musimy pozwolić im na starzenie się, [...].

Sekretne życie drzew
Strona 105 Odkurzacz CO2
Tematy

[...] razem łatwiej sobie radzić. Drzewo nie jest lasem, samo nie wytworzy lokalnego, zrównoważonego klimatu, jest bez reszty wydane na pastwę wiatru i pogody.

Sekretne życie drzew
Strona 13 Przyjaźnie
Tematy

Nowoczesna gospodarka leśna zajmuje się produkcją drewna [...]. Podczas lektury czasopism fachowych można odnieść wrażenie, że dobro lasu jest o tyle godne uwagi, o ile jest konieczne z punktu widzenia jego optymalnej eksploatacji.

Sekretne życie drzew
Strona 7 Przedmowa
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o lesie
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.