Cytaty
Teksty o kłamstwie (84 cytaty)

26

Kłamstwo posiada wiele aspektów: niedopowiedzenie, półprawda, oczernianie... Ale zawsze jest bronią tchórzy.

Tematy
20

[...] dobrze jest wiedzieć, że kłamstwo często szkodzi innym, ale jeszcze częściej szkodzi kłamcy, bo go wewnętrznie pustoszy.

Tematy
11

Największą karą dla kłamcy jest nie to, że ktoś mu nie uwierzy, ale to, że on sam nie potrafi uwierzyć nikomu.

The liar's punishment is, not in the least that he is not believed, but that he cannot believe anyone else.

Tematy
10

Mówi się, że miłość jest ślepa. Wierzcie mi, to zupełne kłamstwo - nie ma niczego bardziej widzącego niż prawdziwa miłość. Niczego. Jest ona czymś najwyraźniej widzącym pod słońcem. Poświęcenie jest ślepe, przywiązanie jest ślepe, pożądanie jest ślepe - ale nie prawdziwa miłość. Nie popełnij błędu i nie nazywaj tych uczuć miłością.

Tematy
7

Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda.

Tematy
6

Niestety, kłamstwo posługuje się nie tylko nikczemnikami.

Tematy
5

Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest.

Tematy
3

Chociaż kłamstwo jeszcze istnieje - doskonali się tylko prawda.

Tematy
2

Jakżeż pozbawione sensu jest wszystko, co kiedykolwiek zostało napisane, uczynione, pomyślane, jeśli coś podobnego jest możliwe. Widocznie wszystko było skłamane i puste, jeśli kultura wielu tysięcy lat nie zdołała temu zapobiec, przelaniu tych strumieni krwi, istnieniu setek, tysięcy tych więzień udręki. Dopiero lazaret pokazuje, czym jest wojna.

Erst das Lazarett zeigt, was Krieg ist.

Tematy
2

Są ludzie, którzy wolą raczej nic nie ukrywać niż musieć kłamać; ludzie którzy wolą raczej kłamać, niż nie mieć nic do ukrycia. I ludzie, którzy lubią i kłamstwo i tajemnice.

Tematy
1

Kiedy człowiek kłamie, to zawsze to robi zbyt artystycznie i niepotrzebnie wzbudza podejrzenie.

Tematy
1

Fałszywa skromność jest najprzyzwoitszym ze wszystkich kłamstw.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o kłamstwie
Opis tematu

Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść – materialną, psychologiczną, społeczną lub polityczną, aby osiągnąć zamierzony cel (np. przedstawiciel handlowy celowo posługuje się kłamstwem, wiedząc o usterce towaru, gdyż zależy mu na jego sprzedaży), aby podnieść swoją wartość w oczach innych z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości, aby uchronić kogoś od cierpienia (np. rodzice nie mówią dziecku o ciężkiej chorobie, aby uchronić je od większego cierpienia).

Jednak zasadniczym motywem jest interes osoby, która dopuszcza się kłamstwa. Najczęstszym powodem okłamywania jest altruizm oraz a jedną z głównych motywacji uniknięcie konfliktu. Policjant jest przekonany o tym, że X dopuścił się kradzieży, jednak z uwagi na fakt, że X jest jego kuzynem, twierdzi, że tamten niczego nie ukradł.

Wypowiedź taka będzie kłamstwem nawet wówczas, gdy X faktycznie nie brał udziału w kradzieży. Policjant świadomie podaje fakty niezgodne z jego wiedzą o rzeczywistości.