Cytaty
Teksty o językach (50 cytatów)

2

Nie czujemy się niezręcznie, gdy siedzimy z psem w milczeniu, [...]. Dopiero gdy znika język, zaczyna się naprawdę głęboka relacja.

Niemowa, Nieumyślny i zamierzony
Tematy
1

Jeśli coś ci sprzedaję, mówię w twoim języku. Jeśli to ja kupuję, dann müssen Sie Deutsch sprechen.

Tematy
1

Akceptuję […] okazjonalne innowacje funkcjonalnie uzasadnione, odświeżające codzienne zachowania językowe, służące dysautomatyzacji odbioru poszczególnych tekstów i ich destereotypizacji. Powiem więcej: żywa, potoczna mowa musi być źródłem pulsującym innowacjami! To one bowiem są warunkiem życia języka.

Tematy
1

Marzę o języku, którego słowa, niczym pięści, gruchotałyby szczęki.

Tematy
1

Mówił trochę w każdym europejskim języku, i w każdym języku najchętniej milczał.

Tematy
0

[...] w literaturze trzeba być nienagannym. I dlatego stawia się dzisiaj wielokropek, jak tylko dzieje się coś istotnego. Potem zaś ciągnie się spokojnie dalej: „nazajutrz byli obydwoje zaproszeni na przyjęcie do księżnej”. Wcale przecież nie zalecam rozpasanego erotyzmu, odrzuca mnie to, ale ten zbyt układny język jest nie do zniesienia.

Tematy
0

Wielkość człowieka polega na tym, że mówi mniej niż wie, a o rzeczach skomplikowanych mówi prostym językiem.

Tematy
0

Nigdy w pełni nie zrozumiesz jednego języka, dopóki nie zrozumiesz co najmniej dwóch.

Tematy
0

Jeden język ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.

Tematy
0

Oczywiście sa też wspaniałe książki, w których nie ma ani kawałka dobrej opowieści. Od czasu do czasu czytaj dla samej opowieści, chłopcze. Nie bądź jak te snoby, które uznają tylko literaturę „wysokich lotów”. Od czasu do czasu czytaj tez coś dla samych słów, dla języka. Nie bądź jak głupole, którzy nigdy tego nie robią. A jeśli uda ci się znaleźć książkę, w której jest i ciekawa historia, i piękny język, traktuj ją jak największy skarb.

Tematy
0

Żyjemy w chybotliwej wieży bełkotu. W chwiejnej rzeczywistości słów. W zupie z DNA katastrofy. Skoro już zniszczyliśmy środowisko naturalne, został nam tylko zaśmiecony świat języka.

Tematy
0

Słyszymy, że ktoś musi się zresetować, zamiast odpocząć, ksiądz mówi dzieciom, że po komunii mają być zresetowane. Fascynuje mnie, jak ta rzeczywistość elektroniczna oddziałuje na naszą wyobraźnię.

Tematy
0

Od strony gramatycznej nic polszczyźnie nie grozi, natomiast ogromne rozchwianie norm stylistycznych jest niepokojące. I co tu dużo mówić – staliśmy się społeczeństwem wulgarnym. Nie trzeba się nadto wsłuchiwać, żeby usłyszeć, jak bardzo nam ten język zwulgarniał. Tego się boję i to mnie boli.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o językach
Opis tematu

Brak dodatkowych informacji o wybranym temacie.