Cytaty
Teksty o intelekcie (10 cytatów)

3

Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu.

1

Pesymizm jest zbyt łatwy, nawet apetyczny, to wizytówka i pióropusz intelektualistów na całym świecie. Uwalnia od wymyślania kategorii rozwiązań.

Trzy, strona 40
Tematy
0

Pomysły biorą się znikąd, [...]. Przychodzą bez toksycznego wpływu intelektu autora.

Część 3 Piotruś i wilk, Rozdział 50
Tematy
0

[...] alzheimer [...] największy postrach każdego człowieka, który zawsze zarabiał na życie intelektem.

Część 1 Zakopany skarb, 1978
Tematy
0

Intelektualna pokora [...] nie polega na pomniejszaniu swoich zasług, lecz na umiejętności i odwadze spojrzenia prawdzie w oczy.

Jak być uczonym? Ascetyka pracy naukowej
Tematy
0

Postrzeganie to proces psychiczny: nagromadzone doświadczenia, przyswojone przez nasz intelekt, pozwalają się wypowiedzieć o jakimś elemencie otaczającej rzeczywistości [...]. Powiem: spostrzegłem kolegę na ulicy, ale: postrzegam go jako egoistę (to znaczy tak go oceniam na podstawie obserwacji jego zachowań, docierających do mnie przez dłuższy czas).

Tematy
0

Niechęć do przyznania, że ludzkość może mieć jakichś rywali pod względem potęgi intelektu, występuje mocniej wśród intelektualistów niż wśród pozostałych ludzi – intelektualiści mają więcej do stracenia.

Tematy
0

W czasach Platona, a nawet później, w czasach Jeffersona, było jeszcze możliwe pogodzenie demokracji z istnieniem elit moralnych i intelektualnych, natomiast obecnie demokracja opiera się na odmiennym założeniu - że nikt inny nie jest lepszy ode mnie. [...] Pogląd taki nie sprzyja naśladowaniu dobrych wzorców.

Tematy
0

Wariat to człowiek cierpiący na dużą niezależność intelektualną.

Tematy
0

Rzeczą zmysłów jest oglądać, rzeczą intelektu myśleć.

Tematy

Cytaty o intelekcie
Opis tematu

Geneza słowa intelekt pochodzi od łacińskich słów inter (między) oraz lego (wybierać) co po połączeniu oznacza "wybierać między".

osobowość,. umysł,. rozum,.

inteligencja.