15 cytatów

Cytaty
Teksty o iluzji (15 cytatów)

1

Nie znoszę żadnego absolutu, z wyjątkiem tego jednego przypadku: mnie samego. Tak się zdarzyło, że jestem, więc iluzję mego istnienia czynię mym najwyższym sensem. Traf chciał - i ja tego nie zmienię.

Urodzony już jako rekonwalescent, nigdy nie wykurowany z choroby bycia, pozostaję nieuleczalnie w sobie i przez to właśnie jestem człowiekiem.

W czym się zanurzyć, w czym się roztopić - w naturze, w ludzkości, w Bogu? Tak czy inaczej, najpierw jesteśmy pogrążeni w sobie samych.

Część I, Rozdział 10
Tematy
1

Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera. Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom. Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią.

Tematy
0

Początek świadomego życia był końcem iluzji, iluzji niebycia, erupcją realności.

Jeden, strona 11
Tematy
0

To, co widzimy, jest zawsze tylko krótkim epizodem w pozornym bezruchu. W lesie iluzja ta jest niemal idealna, ponieważ drzewa należą do najbardziej flegmatycznych organizmów w naszym otoczeniu.

Nowi obywatele, strona 214
Tematy
0

Ilekroć żywisz wobec kogoś negatywne uczucia, żyjesz iluzją. Coś jest z tobą nie tak. Nie widzisz tego, co rzeczywiste. Coś wewnątrz ciebie musi ulec zmianie.

0

Iluzje są tym dla duszy, czym atmosfera dla planety.

Tematy
0

Ludzie idą tylko za tymi, którzy nie szczędzą im złudzeń. Nigdy nie widziano tłumów wokół kogoś wyzbytego iluzji.

Tematy
0

Skoro wszystko jest iluzoryczne, to rzeczywista jest właśnie iluzja.

Tematy
0

Czyż nie wiemy, że nasz los jest nam przyrodzony i dany nieodwołalnie, i czyż nie czepiamy się mimo to żarliwie i zawzięcie złudzenia wyboru, iluzji wolnej woli?

Tematy
0

Rzeczywistość jest zawsze bogatsza od naiwnych iluzji i kłamliwych fikcji.

Rozdział IV: Przedmowa do Filidora dzieckiem podszytego
Tematy
0

[...] skoro [...] iluzje słyną z tego, że pryskają w zderzeniu z rzeczywistością, tam gdzie rządzi iluzja, nie może zaistnieć prawdziwe szczęście, prawdziwy dowcip, prawdziwa mądrość [...].

Tematy
0

[...] iluzje są najcenniejszymi i najniezbędniejszymi ze wszystkich rzeczy, a osoby, które je stwarzają, należą do największych dobroczyńców świata [...].

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o iluzji
Opis tematu

efekt iluzjonistyczny.

Iluzja (film 2004). Iluzja (film 2013). Złudzenie optyczne.