Cytaty
Teksty o dniach (33 cytaty)

4

Myślisz, że jak się budzisz rano, dzień wczorajszy się nie liczy. Tylko że ten dzień jest właśnie wszystkim, co się liczy. No bo co? Życie składa się z dni. Z niczego innego. Możesz myśleć, że uciekniesz, zmienisz nazwisko i nie wiadomo co jeszcze. Że zaczniesz od początku. A potem pewnego ranka się obudzisz i patrząc w sufit, będziesz się zastanawiała, kto tam leży.

You think when you wake up in the mornin yesterday dont count. But yesterday is all that does count. What else is there? Your life is made out of the days it's made out of. Nothin else. You might think you could run away and change your name and I dont know what all. Start over. And then one mornin you wake up and look at the ceilin and guess who's layin there?

Tematy
3

Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech.

Tematy
1

Są tylko dwa dni w roku, podczas których nic nie może być zrobione. Jeden nazywany jest wczoraj a drugi nazywany jest jutrem. Dzisiaj jest odpowiedni dzień na to by kochać, wierzyć, działać a przede wszystkim żyć.

Tematy
1

Świadomość, co prawda, zawsze przychodzi poniewczasie, niezależnie od wieku. Na tym polega nasz ludzki los, że zawsze poniewczasie. Zawsze już po wszystkim. Bo też świadomość jest naszym losem, nie życie. Czy życie nasze było warte życia, czy niekoniecznie, niekoniecznie, rozstrzyga dopiero los. Życie jest tym, co się toczy bez związku, bez celu, dzień za dniem, najczęściej z woli przypadku, jako że skoro jesteśmy, musimy być. Los natomiast ustanowił człowiek jako rodzaj uznania dla życia.

Tematy
0

[...] człowiek myśli [...], że wcześniej czy później coś się wydarzy. Poważny błąd. Życie może być doskonale krótkie i puste zarazem. Dni upływają monotonnie, nie zostawiając najmniejszego śladu ani wspomnienia.

Część pierwsza, Rozdział 12, strona 51
Tematy
0

A my jesteśmy bardzo poważne, każdego dnia wymierzamy w siebie widelec i umieramy, i każdego ranka jest Mała Niedziela, pełne zawodu zmartwychwstanie.

Tematy
0

Jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.

Tematy
0

Jeden dzień samotności daje mi więcej rozkoszy, niż mi jej dały wszystkie tryumfy.

Tematy
0

[...] noc jest niewspółmiernie dłuższa od dnia.

Tematy
0

Kładę się zawsze bardzo wcześnie, utrudzony, choć nie można odnotować żadnego męczącego zajęcia podczas mojego dnia.

0

Jeżeli chcecie wiedzieć zapomniałem, jak powinienem żyć. Straciłem wiarę, że wszystko zmieni się na lepsze, że nadejdzie jeszcze jeden słoneczny dzień.

0

Dzień zaczynam, jakbym nic od niego nie chciał, co przyniesie, to przyniesie. Ale i nie oczekuję, że mi coś przyniesie.

Tematy
0

Niech dzień ten nie kończy się gorzej, niż się zaczął.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o dniach
Opis tematu

Grecy i Rzymianie liczyli czas dzienny długością cienia ludzkiego.

Do określania części dnia, odpowiadajacych zjawiskom przyrody, należały takie jak: północ "media nox", południe "meridies", zachód słońca "occasus solis", brzask "ante lucem", zmierzch "crepusculum", rano "mane", wieczór "vespera". Zjawiska życiowe zależnie od tych pór dnia i nocy mają też swoje określenia, np. pierwsze pianie koguta, zapalenie światła. W średniowieczu powstał podział dnia na 7 godzin kanonicznych.

Matutina – od rannej mszy, która przypadała w klasztorach w trzeciej ćwierci nocy. Prima – rozpoczynająca właściwy dzień o wschodzie słońca, czyli między godz.