Cytaty
Teksty o doświadczeniu (30 cytatów)

1

Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić: nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia.

Tematy
0

Przenosząc kota za ogon, człowiek uczy się rzeczy, których nie nauczyłby się w żaden inny sposób.

Tematy
0

Tylko pielęgnując pamięć o przeszłości możemy zagwarantować sobie bezpieczne schronienie przed powielaniem tragicznych doświadczeń, które stały się udziałem naszych przodków.

Tematy
0

[...] doświadczenie nauczyło mnie, by bardziej bać się pochlebstw niż gróźb [...].

2. Co opowiedział Rómulo Przystojniak, strona 19
Tematy
0

[Cisza] To przenikanie do środka tego, czym się zajmujesz. Doświadczenie bez zbędnych myśli. Cieszenie się chwilą, nawet tą zwyczajną.

Tematy
0

Postrzeganie to proces psychiczny: nagromadzone doświadczenia, przyswojone przez nasz intelekt, pozwalają się wypowiedzieć o jakimś elemencie otaczającej rzeczywistości [...]. Powiem: spostrzegłem kolegę na ulicy, ale: postrzegam go jako egoistę (to znaczy tak go oceniam na podstawie obserwacji jego zachowań, docierających do mnie przez dłuższy czas).

Tematy
0

Doświadczenie jest jak gwiazda polarna; toruje człowiekowi drogę, dopiero po zachodzie słońca, a rozjaśnia się, kiedy mu pora już udać się na spoczynek.

Tematy
0

Ludzie doświadczeni mówili mi, że kto ma czyste sumienie, czuje się szczęśliwy i zadowolony, a przecież pełny żołądek daje nie najgorsze wyniki, tylko tańszym kosztem i bez większej fatygi. Gdy człowiek porządnie i zdrowo się pożywi, staje się pobłażliwy i szlachetny, wspaniałomyślny i czuły.

Tematy
0

Doświadczyć wiele nie oznacza jeszcze, iż ma się doświadczenie.

0

Doświadczenie nigdy nie myli. To jedynie twój osąd błądzi, spodziewając się rezultatów, które nie są bezpośrednim wynikiem twoich eksperymentów.

Tematy
0

A teraz daję ci tę kopię, ponieważ wiem, jak ważnym i inspirującym doświadczeniem jest ponowne odkrycie własnego dzieła, gdy przepisze je inna ręka. Przeczytaj ten wiersz, jakbyś go nigdy dotąd nie widział, a poczujesz w najskrytszej głębi swego jestestwa, jak bardzo jest twój.

0

W cierpieniu jest tysiąckrotnie więcej doświadczenia niż w przyjemności.

Tematy
0

Życie krótkie, nauka sztuki długa, doświadczenie mylne, wyrokowanie (diagnozowania) trudne.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o doświadczeniu
Opis tematu

Pojęcie doświadczenia generalnie odnosi się do wiedzy, jak wykonać pewne zadania, a nie do proponowania rozwiązań.

Filozofowie nazywają wiedzę opartą na doświadczeniu wiedzą empiryczną lub wiedzą a posteriori. Osoba ze znacznym doświadczeniem w pewnym polu może zyskać reputację specjalisty. Słowo doświadczenie może odnosić się zarówno do nieprzetworzonych psychicznie, bezpośrednio odczutych zdarzeń, tak samo jak do mądrości zdobytej w wyniku dalszej refleksji na temat tych wydarzeń lub ich interpretacji.

Najczęściej mądrościowe doświadczenie gromadzi się przez jakiś czas, chociaż jedno konkretne chwilowe wydarzenie również może doświadczyć. Doświadczenia możemy podzielić na.