1287 cytatów

Cytaty
Teksty o człowieku

[...] wdzięczność za życie, bez względu na jej przyczynę, wskazuje, że człowiek zdołał zachować trzon swojego rozumu.

The appreciation for living, irrespective of her cause, shows that the man managed to keep the hard core of his mind.

Stephen King Stephen King Narrator Przebudzenie
Strona 381 XIV: Następstwa
Tematy

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Tematy

Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych.

Tematy

Jest dla mnie zaiste zagadka, dlaczego ludzie traktują swą pracę tak piekielnie poważnie. Dla kogo? Dla siebie? Przecież wkrótce nas tu nie będzie. Dla rodziny? Dla potomności? Nie. Zatem zagadka pozostaje zagadką.

Tematy

Człowiek nie potrafi wyrazić miłości i pokory bez słów, w sposób tak prosty, jak robi to pies, gdy z opuszczonymi uszami, zwisającymi wargami, przygiętym ciałem i merdającym ogonem wita swojego ukochanego pana.

Tematy

Marzenia są zabójstwem, jeśli się ich nie realizuje. Człowiek niezrealizowany na starość jest nie do zniesienia.

Tematy

Największym z sekretów wojny, duchem jej tragedii, było prawo jednego człowieka do posyłania innego człowieka na śmierć.

Tematy

Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać.

Tematy

Ludzie pochlebiają mi, dopóki im nie zawadzam. W przeciwnym wypadku uciekają się do obelg i oszczerstw w obronie swoich interesów.

Tematy

Samotność nie polega na tym, że człowiek jest sam, tylko na tym, że nie ma za kim tęsknić, [...].

Tematy

Obowiązek bycia szczęśliwym, obowiązek wobec siebie samego i wobec innych - tak, tak, wobec innych, bo nie wolno bliźnich zatruwać swoim zgorzknieniem i smutkiem - to jest sprawa najczęściej ponad siły pojedynczego człowieka! Do tego zdolni są tylko ludzie wyjątkowi. Niewielu ich jest, ale jak już są, to promieniują i świecą pięknym blaskiem, jak gwiazdy pierwszej wielkości.

Tematy

Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem. Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o człowieku
Opis tematu

Klasyfikacja biologiczna umieszcza człowieka wśród ssaków naczelnych (Primates). Cechą charakterystyczną rodziny człowiekowatych jest skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy (choć gibony także większość czasu spędzają na dwóch łapach) oraz zdolność do wytwarzania i używania narzędzi (potrafią to także szympansy).

Samą zdolność do używania narzędzi już wcześniej zaobserwowano u innych gatunków (m.in. u słoni, ośmiornic, delfinów, goryli, szympansów, niektórych gatunków ptaków i ryb).