137 cytatów

Cytaty
Teksty o czasie (137 cytatów)

6

Przyjaźń prawdziwa tym się odznacza, że trwa prawie nieporuszona przez czas; ileż to razy zdarzało się nam w naszym wieku nomadycznym zobaczyć przyjaciela po wielu latach niewidzenia i natychmiast przyjaźń i porozumienie wracają, jakby tych lat nie było, jakby przyjaźń na czas była odporna!

Tematy
2

Czy zastanawiał się pan kiedyś, jak silnie związani jesteśmy z przeszłością? Niekoniecznie naszą. Zresztą cóż to jest nasza przeszłość? Gdzie są jej granice? To jest coś w rodzaju bliżej nieokreślonej tęsknoty, tylko za czym? Czy nie za tym, czego nigdy nie było, a co jednak minęło? Przeszłość to tylko nasza wyobraźnia, a wyobraźnia potrzebuje tęsknoty, wręcz karmi się tęsknotą. Przeszłość drogi panie nie ma nic wspólnego z czasem, jak się sądzi.

Tematy
2

W miarę upływu czasu spostrzegam, że ludzie, których rozumiem najmniej, to ci, których znam najlepiej. Moi przyjaciele są zagadkami.

Tematy
1

Widział wszystkie te postacie i twarze w tysiącach wzajemnych związków… nowo narodzone. Każda była śmiertelnym, namiętnym i bolesnym przykładem wszystkiego, co jest przemijające. A jednak żadna z nich nie umarła, tylko zmieniała się, nieprzerwanie rodząc się ponownie z nową twarzą. Jedynie czas stał pomiędzy nimi.

Tematy
1

Kiedy podajesz komuś ulicę, piętro budynku i czas spotkania, to tak naprawdę przekazujesz koordynaty 4D w czasoprzestrzeni.

Tematy
1

Talent to [...] niepokojąca rzecz – ma to do siebie, że we właściwym czasie dyskretnie, acz stanowczo daje o sobie znać. Niczym pewne uzależniające środki, pojawia się jako przyjaciel, na długo zanim uprzytomnisz sobie, że jest tyranem.

IV: Dwie gitary - Chrome Roses - Piorun na Skytop, strona 100
Tematy
1

Czas mija tak szybko. Tylko mnie się wydawało, że czas mija tak szybko. Myślę, że czas stoi całkiem cicho w miejscu i tylko ja się w nim poruszam, czasem powoli, a czasem z szaloną szybkością.

1

To dziwne, ale kiedy człowiek się czegoś boi i oddałby wszystko, byle tylko spowolnić upływ czasu, czas ma okropny zwyczaj przyspieszania swego biegu.

Rogogon węgierski
Tematy
1

Są więc prowincjusze przestrzeni i prowincjusze czasu. Każdy globus, każda mapa świata pokazuje tym pierwszym, jak są w swoim prowincjonalizmie zagubieni i zaślepieni, podobnie jak każda historia [...] pokazuje tym drugim, że teraźniejszość istniała zawsze, bo historia jest tylko nieprzerwanym ciągiem teraźniejszości, a najbardziej odległe dzieje były dla ludzi wówczas żyjących ich najbliższym sercu dniem dzisiejszym.

Tematy
1

Czasem trzeba okres między przeszłością a przyszłością przeżywać w jakimś zastępczym czasie gramatycznym.

1

[...] zupełnie niespodzianie wpadła mu na myśl odpowiedź na pytanie, czym jest właściwie czas: niczym innym jak tylko „niemową”, słupkiem rtęci bez skali - dla tych, którzy chcą oszukiwać.

Rozdział trzeci, Szatan robi niegodne propozycje
1

Uczucia są częścią świata, którego nie znam, świata, w którym nie istnieje ani czas, ani przestrzeń, ani granice.

Tematy
1

O dziwo, czas, który goi rany, pokazał też, że w życiu można kochać więcej niż jedną osobę.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o czasie
Opis tematu

Czas może być rozumiany jako.

chwila, punkt na osi czasu,. odcinek czasu,. trwanie,.

zbiór wszystkich punktów i okresów czasowych,. czwarta współrzędna czasoprzestrzeni w teorii względności.