Cytaty
Teksty o ciekawości (17 cytatów)

1

Ciekawość jest podstawą wszelkiej edukacji i jeśli mi powiecie, że ciekawość zabiła kota, odpowiem po prostu, że kot zginął szlachetnie.

Tematy
1

Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.

Tematy
0

Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze - uroda życia.

Tematy
0

Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie to kosztowało mniej wysiłku - tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby patrząc - nie widzieć, aby słuchając - nie słyszeć.

Tematy
0

Sprzymierzeńców zyskuje się przez zaspokajanie ciekawości nieznajomych.

0

Współczucie większości ludzi składa się z mieszaniny ciekawości i ważniactwa.

Tematy
0

Kiedy ciekawość dotyczy poważnych problemów, nazywa się ją żądzą wiedzy.

Tematy
0

Oto czego się nauczyłem, gdy straszliwa ciekawość wciągała mnie w meandry losów: tylko w martwych wodach odbijają się zwłoki myśli.

Część I, Rozdział 17
Tematy
0

Człowiek pełny nie powinien bać się żadnej przywary; powinien też wypraktykować je wszystkie, choćby z ciekawości.

Tematy
0

Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.

Tematy
0

Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.

0

Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia. Nie sposób nie oniemieć z zachwytu, gdy kontempluje się tajemnice wieczności, życia, czy też wspaniałej struktury rzeczywistości. Wystarczy spróbować pojąć choćby drobny fragment tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie wolno utracić tej świętej ciekawości.

A legfontosabb dolog: Nem szabad abbahagyni a kérdezősködést.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o ciekawości
Opis tematu

Ciekawość jako dążność do poznawania.

Ciekawość jako popęd. Lidia Drabik (et al. ): Słownik języka polskiego PWN.

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996. ISBN 978-83-01-14627-6.