471 cytatów

Cytaty
Teksty o Bogu (471 cytatów)

5

Miejcie odwagę żyć dla Miłości, Bóg jest Miłością.

Tematy
4

Wśród moich ludzi widziałem także dzieci zagrożone śmiercią [...]. Bo zdarza się, że Bóg, podobny do żniwiarza, ścina kwiaty wmieszane w jęczmień.

Tematy
3

Cóż jest warte szukanie Boga w miejscach świętych, jeśli zgubiłeś Go w swoim sercu?

3

Ateista, podobnie jak chrześcijanin, utrzymuje, że wiemy, czy Bóg jest czy go nie ma: chrześcijanin twierdzi, że wiemy, iż Bóg jest, ateista – że wiemy, iż go nie ma. Tymczasem agnostyk zawiesza sąd, utrzymując, że nie ma dostatecznych podstaw, by przyjąć lub zaprzeczyć istnieniu Boga.

Tematy
2

Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Chcete-li pobavit Pána Boha, seznamte ho se svými plány do budoucna.

Ak chcete pobaviť Pána Boha, zoznámte ho so svojimi plánmi do budúcna.

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről.

2

Bóg nigdy nie pojawia się jako osoba - zawsze jako czyn.

Tematy
1

Tylko istota absolutnie silna nie potrzebuje przyjaźni; z pewnością kimś takim może być tylko Bóg.

Tematy
1

Jeśli ktoś ma odpowiedzi na wszystkie pytania, oto dowód, że Bóg nie jest z nim. To dowód, że jest fałszywym prorokiem, który używa religii do swoich celów. Wielcy przewodnicy ludu Bożego, tacy jak Mojżesz, zawsze pozostawiali miejsce dla wątpliwości.

Tematy
1

Bóg oparł swe dzieło na jednym tylko filarze: miłości.

Tematy
1

Nawet jeśli Bóg jest drugim pilotem, warto zabrać spadochron.

Tematy
1

Bóg nie umiera w momencie, gdy przestajemy wierzyć w jakieś osobowe bóstwo. To my umieramy w dniu, w którym nasze życie przestaje być rozświetlane promieniami codziennie trwającego zdumienia, którego źródło znajduje się poza wszelką przyczyną.

Tematy
1

Muszę z całą szczerością przyznać, że dla mnie Bóg był zawsze absolutną tajemnicą. Nie wiem, czym Bóg jest i nikt tego nie wie. Mamy przeczucia, przypuszczenia, podejmujemy nieudolne i nieadekwatne próby przyobleczenia tajemnicy w szaty słów. Ale nie dysponujemy żadnymi pojęciami, żadnymi stwierdzeniami, które by były w stanie tego dokonać.

Tematy
1

Bóg nie jest więc sprawiedliwy, ale miłosierny. Bądźmy i my tacy, sprawiedliwością się nie przejmując, oto dobra wskazówka.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o Bogu
Opis tematu

Najbardziej powszechnie pod pojęciem bóg rozumie się określenie istot będących przedmiotem kultu religijnego.

Czasem bogami określa się tylko niektóre (najważniejsze) z tych istot, dla innych rezerwując inne określenia (np. półbóg, heros, demon, duch, święty, anioł). W niektórych religiach istotom nadprzyrodzonym przypisywane są cechy płci żeńskiej, istotę taką określa się słowem bogini. Słowo bóg jest pisane małą literą i oznacza bogów których może być wiele (synonimy: bóstwo, bożek, bożyszcze), natomiast gdy mówi się o bogach religii monoteistycznych (np. Bóg), wówczas słowo to jest traktowane jako nazwa własna (imię) i jest pisane wielką literą.

Słowo „bóg” jest związane z irańskim terminem baga i słowiańskim bog powiązanym z dobrem, bogactwem, jak i jego nadprzyrodzonym dawcą. Badania językoznawców stwierdziły istnienie w naszym języku szeregu zapożyczeń scytyjsko-irańskich z dziedziny terminologii wierzeń religijnych, jak właśnie słowo „bóg” – dawca bogactwa, szczęśliwego losu.