13 cytatów

Cytaty
Teksty o Ameryce (13 cytatów)

4

Niemcy i Francuzi są stworzeni do komponowania muzyki; Włosi, by ją śpiewać; Polacy, by ją zagrać; Rosjanie, by ją zatańczyć; Anglicy, by jej słuchać; Amerykanie zaś, by za nią zapłacić.

Tematy
0

Amerykańska polityka opiera się na dwóch zasadach: każdy prezydent USA powinien mieć swoją wojnę. I druga: mogą przy tym zostawić innych bez pomocy. A przy tym podkreślają z upodobaniem, że są prawdziwymi chrześcijanami.

Tematy
0

Na Boga! Nie pozwolę im spać na amerykańskiej ziemi.

0

Gdy w amerykańskim sądzie prosi się nas, abyśmy złożyli przysięgę, że będziemy mówić „prawdę, całą prawdę i tylko prawdę”, prosi się nas o rzecz niewykonalną.

Tematy
0

Ameryka miała zdolność przyciągania biednych wyrobników z całego świata, wabienia ich do niezbędnej ciężkiej pracy przy budowie linii kolejowych, zapór i drapaczy chmur. Statua Wolności była genialnym posunięciem promocyjnym. I czyż nie okazało się to najlepszym rozwiązaniem? Oczywiście, zdarzały się tragedie, ale było to częścią życia. Czyż Ameryka nie stanowiła największego rogu obfitości, jaki znał świat? Czy pewna doza niesprawiedliwości nie była niską a ceną? Zawsze jest tak, że jednostki muszą się poświęcić dla dalszego postępu cywilizacji i swego społeczeństwa.

0

Jedna trzecia ludzi w Ameryce chce schudnąć, jedna trzecia pragnie utyć, a jedna trzecia jeszcze się nie ważyła.

Tematy
0

Ten kraj ma wciąż olbrzymi dług do spłacenia za wszystkie upokorzenia i krzywdy, jakich doznali Murzyni. [...] Murzynom, ich wspaniałym pieśniom i chórom, zawdzięczamy najwspanialszy wkład w dziedzinie sztuki, jaki Ameryka dała światu.

Tematy
0

Jedynym dającym się uzasadnić celem instytucji politycznych jest zapewnienie swobodnego rozwoju jednostki [...] Dlatego właśnie uważam, iż wyjątkowe szczęście, że zostałem Amerykaninem.

Tematy
0

Dlaczego nie chcę się wpuścić do Stanów Zjednoczonych człowieka, który ma śmiałość sprzeciwiać się każdej wojnie, poza tą jedną nieuniknioną - z własną żoną?

Tematy
0

Amerykańskie stosunki społeczne mają jednak również swoją mroczną stronę. Poczucie równości i godności ogranicza się tu głównie do ludzi o białej skórze. [...] Im bardziej czuję się Amerykaninem, tym bardziej sprawią mi to ból.

Tematy
0

Amerykanie w jeszcze większym stopniu niż Europejczycy żyją dla swoich celów i dla przyszłości. Życie jest dla nich zawsze bardziej stawaniem się niż prostym byciem. [...] Nie są też takimi indywidualistami jak Europejczycy [...] Kładą większy nacisk na słowo my niż na słowo ja.

Tematy
0

Amerykanie są jak Rosjanki; im więcej ich tłuczesz, tym bardziej ciebie kochają.

Tematy
0

Świat Amerykanina jest tak wielki, jak jego gazeta.

Tematy

Cytaty o Ameryce
Opis tematu

Powierzchnia Ameryki wynosi 42,5 mln km², a zamieszkuje ją 916 milionów ludzi, co stanowi 13% ludności świata.

Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf, pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Istnieją także inne teorie na temat pochodzenia tej nazwy, ale nie zyskały one uznania.

Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa Ameryka, jest Globus Jagielloński z 1508 roku. W wielu krajach, m.in. w Polsce, nazwa Ameryka stosowana jest potocznie jako synonim Stanów Zjednoczonych Ameryki.