Cytaty
Teksty o abstrakcji (12 cytatów)

16

Jeżeli chcemy do drugiego człowieka stosować reguły sprawiedliwości, nie możemy być z nim w przyjaźni, bo trzeba wtedy odwoływać się do ogólnych abstrakcyjnych reguł, jakich przestrzegania od każdego się żąda, podczas gdy przyjaźń nie potrzebuje reguł ani warunków.

Tematy
0

Wszystkie państwa są abstrakcjami.

0

Wystawa Picassa. Plagiator uniwersalny. Reprezentowane są wszystkie formy sztuki; jak gdyby starannie przejrzał najpierw rozmaite albumy, a potem... Nadmiar; oglądamy twórczość nie jednego człowieka, lecz czterdziestu ludzi. Szedł za wszystkimi modami: oportunizm jedyny w swoim rodzaju, nadzwyczajny. Genialny imitator, superzdolny szarlatan. Synkretyzm, generalna rekapitulacja przed nadejściem sztuki abstrakcyjnej.

Wszystko to trąci przeszłością - co ja mówię? - to jest przeszłość. Przeszłość skondensowana w jednym człowieku. Entuzjazm i zawód. Jest w tej superprodukcji coś nieuczciwego, fałszywego. Ktoś, czyjej drogi nie sposób naśladować - na żadnej płaszczyźnie. Picasso? Geniusz do wszystkiego.

0

Ci, którzy kochają wszystkie kobiety, zmierzają ku abstrakcji.

Tematy
0

...w nieszczęściu jest cząstka abstrakcji i irrealności. Ale kiedy abstrakcja zaczyna nas zabijać, trzeba się zająć abstrakcją.

Tematy
0

To banał (i to jak większość banałów niezgodny z prawdą), że nauka odpowiada na pytania jak, tylko teologia zaś dysponuje narzędziami umożliwiającymi odpowiedź na pytania dlaczego. Cóż to niby jest «pytanie dlaczego»? Nie każde pytanie rozpoczynające się od «dlaczego» w ogóle jest sensownym, uprawnionym pytaniem. Dlaczego jednorożce są puste w środku? Na niektóre pytania po prostu nie warto odpowiadać. Jaki jest kolor abstrakcji? Jak pachnie nadzieja? Fakt, że jakieś pytanie można sformułować w pełni zgodnie z gramatycznymi regułami języka, nie oznacza, że ma ono jakikolwiek sens, ani że warto się nim poważnie zajmować. Więcej – nawet jeśli pytanie jest poważne i nauka nie potrafi na nie odpowiedzieć, to wcale nie oznacza, że odpowiedź zna religia.

0

Wszystko jest powierzchowne, laluniu, wszystko jest naskórkowe. Jak byłem małym chłopcem, użerałem się ze starymi ciotkami i kuzynkami, z tym całym genealogicznym śmietnikiem, o milion rozmaitych głupstw, ale i o to, że dla nich każde, jak to określały, „przeniesienie się do wieczności”, no, każda śmierć w najbliższym sąsiedztwie była o wiele ważniejsza niż wojna, niż trzęsienie ziemi, które likwiduje dzisięć tysięcy ludzi, niż wszystko w tym rodzaju. Jesteśmy kretynami, ale to tak nieprawdopodobnymi kretynami, Babs, że to w ogóle przechodzi pojęcie, bo po to czyta się całego Platona, wszystkich ojców Kościoła, wszystkich bez wyjątku klasyków, wie się wszystko, co można i czego nie można wiedzieć, żeby dosłownie w tym samym momencie, jak najostatniejszy z idiotów, złapać własną matkę-analfabetkę za chustkę i wściekać się, że rozpacza z powodu śmierci Żydka z rogu ulicy albo siostrzenicy sąsiadki z trzeciego piętra. Opowiadasz jej o trzęsieniu ziemi w Bab el-Mandeb albo o ofensywie na Vardar Ingh i wyobrażasz sobie, że biedactwo poczuje abstrakcyjną litość z powodu zagłady trzech irańskich dywizji!

0

Z butelki sączyć chcę abstrakcję
Zrobić skok w namiętność - na łeb
Dreszczy! Dreszczy deszczu mi brak

0

Człowiek nie może żyć jak zwierzęta tylko w postawie konkretnej, ale też nie może żyć wyłącznie w postawie abstrakcyjnej.

Tematy
0

Abstrakcyjnej prawdy nie ma. Prawda jest zawsze konkretna.

0

Wielu ludzi jest nieszczęśliwych, ponieważ nie potrafi abstrakcyjnie myśleć.

0

Ci, którzy kochają wszystkie kobiety zmierzają ku abstrakcji.

Cytaty o abstrakcji
Opis tematu

Abstrakcja (programowanie).

Abstrakcja (filozofia). Abstrakcja (matematyka). Abstrakcja (psychologia).

Abstrakcja geometryczna. Abstrakcja teoretyczna.