Cytaty
Teksty o innych (64 cytaty)

0

Kto za wygodny, żeby sam myśleć i sam sobie być sędzią, poddaje się po prostu zakazom takim, jakie istnieją, i łatwo mu żyć. Lecz inni sami czują w sobie przykazania i dla nich zabronione są rzeczy, które każdy człowiek honoru czyni codziennie, natomiast dozwolone są dla nich rzeczy na ogół potępiane. Każdy musi odpowiadać za siebie.

Rozdział trzeci, Łotr
Tematy
0

Demokracja: nikt nie jest tak mało ważny, by nie mógł innemu zaszkodzić.

Tematy
0

Ciągle zapominamy, że człowiek nieustannie musi korzystać z pomocy innych ludzi.

Tematy
0

Boimy się często powiedzieć coś głośno, by się nie okazało, że jesteśmy głupsi od innych.

0

[...] istota ludzka nie wyraża się w sposób bezpośredni i zgodny ze swoją naturą, ale zawsze w jakiejś określonej formie i że forma owa, ów styl, sposób bycia nie jest tylko z nas, lecz jest nam narzucony z zewnątrz – i oto dlaczego ten sam człowiek może objawiać się na zewnątrz mądrze albo głupio, krwawo lub anielsko, dojrzale albo niedojrzale, zależnie od tego, jaki styl mu się napatoczy i jak uzależniony jest od innych ludzi.

Rozdział IV: Przedmowa do Filidora dzieckiem podszytego
Tematy
0

Błąd, który nachalnie i nagminnie popełniacie, polega w pierwszym rzędzie na tym: że redukujecie obcowanie człowieka ze sztuką wyłącznie do emocji artystycznej, ujmując zarazem to obcowanie w jego aspekcie skrajnie indywidualistycznym, jakby każdy z nas przeżywał sztukę na własną rękę, nogę, w hermetycznym odosobnieniu od innych ludzi. Lecz w rzeczywistości mamy tu do czynienia z mieszanką, złożoną z wielu emocji tudzież z wielu ludzi, którzy wzajemnie na siebie oddziaływując, wytwarzają zbiorowe przeżycie.

Rozdział IV: Przedmowa do Filidora dzieckiem podszytego
Tematy
0

Nasza wiara w innych zdradza, w co chcielibyśmy uwierzyć w sobie.

Tematy
0

Oto dewiza człowieka o wyszukanym smaku: znaleźć to, co najlepsze, a o czym inni nawet nie słyszeli [...].

Tematy
0

[...] samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.

Tematy
0

[...] często najlepszy sposób, by dowiedzieć się kim jesteśmy, to zobaczyć, jak widzą nas inni.

Tematy
0

[...] największą zaletą muzeum było to, że wszystko tam stało zawsze na tym samym miejscu. Nic nigdy nie przesuwano. [...] Nikt się nie zmieniał. Tylko ty byłeś inny niż za poprzednią wizytą. Nie dlatego nawet, żeby ci przybyło lat. Nie w tym rzecz. Byłeś inny, po prostu. [...] Nie powiem, żeby mnie te myśli przygnębiały, ale skłamałbym, gdybym napisał, że robiło mi się od nich szalenie wesoło. Niektóre rzeczy powinny by zostawać zawsze nie zmienione.

Rozdział 16
Tematy
0

Każdy człowiek posiada własną filozofię, która dla innego nic nie znaczy.

Everyone has his own philosophy that doesn't hold good for anybody else.

Každý má svou vlastní filozofii, která není dobrá pro nikoho jiného.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Cytaty o innych
Opis tematu

Nicole Kidman jako Grace Stewart.

Alakina Mann jako Anne Stewart, córka Grace. James Bentley jako Nicholas Stewart, syn Grace. Fionnula Flanagan jako Bertha Mills, nowa gospodyni domowa i niańka Anne i Nicholasa.

Eric Sykes jako Edmund Tuttle, nowy ogrodnik. Elaine Cassidy jako Lydia, nowa służąca.