Cytaty z książek
Nowo dodane cytaty

2

Nocą wszystko jest płomienne: gwiazdy, myśli i łzy.

Tematy
2

Niektórzy ludzie są niczym kamienie szlachetne. Nie pokrywa ich żadna powłoka i sprawiają wrażenie, jakby urodzili się już całkowicie ukształtowani.

Tematy
2

W wielkim cierpieniu człowiek zamyka się w sobie jak ostryga; otwierając mu serce przemocą, pozbawiłoby się go życia.

Tematy
2

Ludzie zawsze postępowali bezlitośnie wobec zwierząt, a kiedy zdali sobie sprawę ze swojej niegodziwości, zaczęli, jeśli nie kochać wszystkie bez wyjątku (gdyż najspokojniej w świecie nadal je zjadają), to przynajmniej przychylnie się o nich wyrażać.

Tematy
2

Chwila poznania swego beztalencia jest błyskiem geniuszu.

Tematy
2

Kobiety bez charakteru podążają za modą, kobiety pretensjonalne doprowadzają ją do przesady, kobiety zaś obdarzone dobrym smakiem wdają się z nią w przyjazne układy.

Tematy
2

Gdy kobiety są w domu, ich uwaga skupia się na meblach, [...] zawsze coś tam przy nich robią. Kiedy podróżuję w towarzystwie kobiety, ja jestem jedynym meblem, jaki ma ona w swoim zasięgu, nie może się zatem powstrzymać od ustawiania mnie przez cały czas i poprawiania czegoś na mnie.

Tematy
2

[...] wszystko, co zdarza się raz, może już nie przydarzyć się nigdy więcej, ale to, co zdarza się dwa razy, zdarzy się na pewno i trzeci.

2

To, że Bóg stworzył najpierw Adama, a potem Ewę, nie dowodzi bynajmniej, że mężczyźni są ważniejsi, tylko że kobiety są doskonalsze. Mężczyzna jest próbnym okazem człowiek, szkicem, podczas gdy kobieta - wariantem ostatecznie zatwierdzonym, poprawionym i dopełnionym.

2

Jeśli żyje się w jakimś państwie, to trzeba albo się o nie troszczyć, albo je opuścić – inaczej jest się skazanym na pasożytnictwo albo lokajskie narzekanie.

Tematy
2

Do czego może się przydać jeden kawałek puzzli? A z drugiej strony - czy ktoś odważyłby się go wyrzucić?

„Krem znikający”
2

Światowe życie zamracza bardziej niż grappa na czczo.

do kardynałów

Tematy
2

Niektórzy muszą wykonywać brudną robotę, żeby wszyscy inni mogli żyć z czystym sumieniem.

IV. Manon, Rozdział 84

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach