Poszerzenie pola walki
Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny (1 wydanie)

Wydawnictwo W.A.B.

Poszerzenie pola walki – Wydawnictwo W.A.B.

Poszerzenie pola walki

Każe myśleć o rzeczach, których celowo w swoich myślach unikamy, by nie zbudzić w sobie niewygodnych uczuć.

Bohaterem tej książki jest informatyk, zupełnie przeciętny przedstawiciel swojego pokolenia: dobrze sytuowany, pracuje dla wielkiej korporacji, chociaż praca nie daje mu satysfakcji. W jego życiu prywatnym też jest nudno. Nie ma rodziny, nie jest zakochany. Seks ogranicza się do masturbacji i agresywnych fantazji erotycznych. Znajomych poznaje tylko w pracy. Wszechogarniająca nuda i frustracja powodują, że namawia kolegę do morderstwa…

ISBN
978‍-83‍-280‍-2190‍-7
Ilość stron
192
Wydana
23-09-2015
Oprawa
miękka ze skrzydełkami

Recenzje książki
Nowo dodane opinie o książce

To moja pierwsza książka autorstwa Michela Houellebecqa, którą przeczytałem.

Bardzo pesymistyczny obraz nowoczesnego człowieka. Człowieka, który doskonale zna współczesny świat, technologię, robi karierę w informatyce, pracuje w korporacji, a jednak nie jest szczęśliwy. Zatracił przy tym zdolność empatii, bezinteresowności, budowania relacji z innymi ludźmi. Relacji innej niż ta oparta na podejrzliwości, wrogości, konkurowaniu lub litości.

Z początku główny bohater wzbudzał we mnie zainteresowanie. Poznajemy go jako człowieka nie przebierającego w słowach i brutalnie nazywającego rzeczy po imieniu. Nieco później stał się dla mnie odpychający. Może podświadomie ujrzałem w nim odbicie świata, w którym żyję, może - niczym w krzywym zwierciadle - zobaczyłem też siebie.

Ostatecznie zamknąłem książkę ze współczuciem do głównego bohatera. Jak dla mnie - trudna, nieco zawiła, acz ciekawa i warta przeczytania lektura. Chętnie zapoznam się z innymi książkami Michela Houellebecqa.

Nowo dodane cytaty
Poszerzenie pola walki

2

Myślę [...], że jest szczęśliwy – oczywiście szczęściem skrojonym na swoją miarę [...].

Część pierwsza, Rozdział 4. Bernard, ach, Bernard, strona 21
Tematy
1

Czymkolwiek by była, miłość istnieje, ponieważ możemy zaobserwować jej działanie.

Część druga, Rozdział 7, strona 99
Tematy