Grona Gniewu

Grona Gniewu

Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny.

Amerykańska powieść realistyczna. Wydana została w 1939 roku.
Akcja toczy się w czasach Wielkiego Kryzysu. Rodzina najemnych farmerów zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie za przyczyną wielkiej suszy, trudności ekonomicznych oraz zmian w przemyśle rolniczym. Podobnie jak wielu im podobnych wyruszają do Kalifornii. Tam planują szukać pracy, ziemi, godności i przyszłości.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grona_gniewu

Wydania książki

 • ISBN

  978-83-7839-216-3

 • Ilość stron

  672

 • Wydana

  26-07-2012

 • Oprawa

  miękka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Grona Gniewu

Rozgrywająca się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku historia amerykańskiej rodziny Joadów, którzy w czasach wielkiego kryzysu decydują się opuścić rodzinną Oklahomę pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrują do Kalifornii. Na miejscu okazuje się jednak, że nie ma ona nic wspólnego z mlekiem i miodem płynącą krainą znaną im z reklamowych folderów. Tam też panuje bezrobocie, a miejscowi są wrogo nastawieni do przybyszów odbierających im ostatnie miejsca pracy. Kontrowersyjna fabuła podkreślająca wyzysk amerykańskich farmerów i ich wykorzenienie, a także zagrożenia, jakie niesie ze sobą kapitalizm, spowodowały, że przez pewien czas zakazano rozpowszechniania powieści.

Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 • ISBN

  83-7023-874-2

Porozumienie Wydawców

Grona Gniewu

Jest to historia amerykańskiej rodziny zmuszonej do opuszczenia Oklahomy z powodu fatalnej sytuacji ekonomicznej. Akcja powieści toczy się w USA w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego i opisuje problemy mieszkańców południowych stanów kraju, masowo migrujących do Kalifornii. Powieść ma wydźwięk mocno społeczny i brutalnie ukazuje wyzysk i upokorzenie południowoamerykańskich farmerów w latach 20. i 30. XX wieku. Kontrowersyjna fabuła i antykapitalistyczna wymowa doprowadziły do licznych protestów, a nawet zakazu rozpowszechniania książki w niektórych szkołach i bibliotekach w Stanach Zjednoczonych. Powieść przyniosła autorowi nagrodę Pulitzera w 1940 roku i doczekała się ekranizacji.

Źródło: Porozumienie Wydawców