John Steinbeck
John Steinbeck

Imię  John
Drugie imię  Ernst
Nazwisko  Steinbeck

Książki

Autorzy na literę

44 cytaty

Cytaty
John Steinbeck (44 cytaty)

0

Nie interesują mnie perory o sprawiedliwości i ucisku, które są tylko jednym z najbardziej rzucających się w oczy przejawów rzeczywistych uwarunkowań [...]. Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać.

0

Książki są psa warte. Człowiek musi mieć kogoś bliskiego. Dostaje fioła, jak nikogo nie ma. [...] Nieważne, kim jest ten drugi, byleby tylko był. Mówię ci! [...] Mówię ci, człowiek z tej samotności może się rozchorować!

0

Nie ma to jak porządny burdel [...]. Można pójść, urżnąć się, wywalić z siebie wszystko naraz, bez szumu. I człowiek wie, co go to będzie kosztowało.

0

To dobre chłopisko [...]. A do tego nie potrzeba rozumu. Czasem mi się wydaje, że jest na odwrót: spryciarz rzadko bywa porządnym człowiekiem.

0

Może na tym przeklętym świecie ludzie boją się siebie.

0

Nigdy nie pij wody, jeśli nie płynie […].

0

Mały chłopak spóźnia się do szkoły. Nauczyciel pyta: „Dlaczego się spóźniłeś?”. Malec na to: „Musiałem zaprowadzić jałówkę do buhaja”. Nauczyciel: „A nie mógł tego zrobić twój ojciec?”. „Pewno, że mógł, ale nie tak dobrze, jak byk”.

Tematy
0

Przypomina mi to historię, jaką opowiadano o Willym Feeleyu. Jako młody chłopak Willy był wstydliwy, strasznie wstydliwy. Któregoś dnia zabrał jałówkę do buhaja Gravesów. Nie zastał tam nikogo prócz Elsie Graves, a ta znów niczego się nie wstydziła. Willy stał, gapił się, czerwony jak rak, i zapomniał języka w gębie. A Elsie powiada: „Wiem, po co przyszedłeś, byk jest za stodołą”. No, więc zaprowadzili tam jałówkę i usiedli na płocie, żeby się przyglądać. Po chwili Willy miał ochotę uciekać. Elsie spojrzała na niego i pyta z głupia frant: „Co się z tobą dzieje, Willy?”. A Willy nie mógł już usiedzieć: „Jak Boga kocham - mówi - chciałbym robić to samo”. A Elsie na to: „Czemu nie, Willy? To przecież twoja jałówka”.

Tematy
0

To nie władza korumpuje. Korumpuje lęk przed utratą władzy.

Tematy
0

Jedna trzecia ludzi w Ameryce chce schudnąć, jedna trzecia pragnie utyć, a jedna trzecia jeszcze się nie ważyła.

Tematy
0

Im dłużej się żyje, tym ranek jakby wcześniej przychodzi z każdym rokiem.

0

Człowiek najprawdopodobniej rodzi się z długiem, którego nigdy nie może spłacić, niezależnie od tego, jak bardzo się stara, bo dług ten ciągle rośnie. Człowiek zawsze zawdzięcza coś innym. Jeśli zignoruje ten dług, to powoli zatruwa sobie duszę. Jeśli zaczyna go spłacać, to w rezultacie powoduje tylko zwiększenie zadłużenia. Ale to, co potrafi dać, jest miarą jego człowieczeństwa.

Tematy
0

Widziałem przyjście Pana: płaszcz chwały go odziewał

I z takiej szedł winnicy, co rodzi grona gniewu.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

John Steinbeck
Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny.

John Steinbeck – Cytaty.